Wieczna przyjaźń: „Mimo tego, że psy bardzo mało żyją, ale bramy raju są dla nich zawsze otwarte”.

Nikołaj był kapitanem statku morskiego. Jego ostatni rejs przedłużył się o kilka lat. Wrócił z niego jako siwy mężczyzna. Po powrocie do domu zaczął oglądać zdjęcia w kredensie. Na tych zdjęciach była szczęśliwa rodzina, połowa osób już nie żyła. W centrum zdjęcia był Siergiej. Od tego czasu dużo się zmieniło.

Siergiej był postawnym mężczyzną, nigdy nie narzekał na życie. U niego zawsze wszystko było świetnie. Ładował innych swoim pozytywem nastawieniem do życia. Dał nam w prezencie psa. Nie był rasowy, ale bardzo miły. Było wrażenie, że wraz z pojawieniem się tego zwierzaka w naszym domu, anioły również zaczęły mieszkać z nami.

foto: turba-urba.org

Każdego ranka pies budził nas swoim głośnym szczekaniem. Biegał od pokoju do pokoju i wołał wszystkich do kuchni. Po tym wszyscy jedliśmy razem śniadanie w kuchni. Pies pomagał dzieciom przygotować się do szkoły. Ciągał za sobą plecaki i torby sportowe.

Pewnego ranka do naszych drzwi zadzwonił dzwonek. Na progu stali nieznajomi i czekali, aż tata zbierze swoje rzeczy. Mama głośno szlochała, ale nie mogliśmy zrozumieć, o co chodzi. Ojciec pożegnał się z nami i zamknął za sobą drzwi. Nigdy więcej go nie widzieliśmy.

Tydzień później przyjechali po mamę. Nikołajowi udało się uciec z psem, zanim mieli odebrać dzieci. Wędrowali po piwnicach, śmierdzących alejkach. Nie było jedzenia, jedli to, co udało się znaleźć. Jak oni przeżyli nie jest jasne.

foto: turba-urba.org

Rozpoczęła się wojna. Nikołaj został zabrany na front. Pies był zawsze u jego boku i zawsze za nim podążał. Czekał na niego, a kiedy wracał, biegł do niego i głośno szczekał.

Nikołaj uważnie przyglądał się rodzinnym zdjęciom. Rodzice zginęli w obozach na Syberii.

A pies? Zawsze był z Nikołajem. W ostatnich dniach życia polizał go po twarzy i umarł.

foto: turba-urba.org

Nikołaja nie było w domu bardzo długo, ale zawsze pamiętał o swoim wiernym przyjacielu. To dzięki jego miłości był w stanie przetrwać w tym okrutnym świecie. Nie ufaj nikomu, istnieje szczera przyjaźń. Najważniejsze jest, aby w samą porę znaleźć przyjaciela.

Główne zdjęcie: turba-urba.org