Kładąc się spać z pustym żołądkiem, według osób odchudzających się, jest najpewniejszym sposobem na pozbycie się zbędnych kilogramów. Jednak to właśnie ta metoda jest ostatnio coraz częściej krytykowana przez dietetyków i lekarzy. Dowiedzieliśmy się czy warto zjeść kolację przed snem i czy to ma wpływ na zdrowie.

Amerykański dietetyk i rzecznik Akademii Zdrowego i Dietetycznego Żywienia Wesley Delbridge ostrzega przed całkowitą rezygnacją kolacji. Głównym powodem nazywa destabilizację metabolizmu, jeśli regularnie odmawiasz jedzenia wieczorem.

Tłumaczy to tym, że podczas głodu poziom cukru we krwi spada, a organizm przechodzi w tryb oszczędzania energii. Mechanizm jest prosty – metabolizm zwalnia, a zapasy tłuszczu są zużywane niezwykle niechętnie, zresztą od kolejnych posiłków oszczędny organizm będzie starał się jak najwięcej wziąć i schować.

Okazuje się więc, że zamiast sprzyjać odchudzaniu, głód prowadzi do późniejszego przejadania się i przybierania na wadze.

Według lekarza kolacja jest niezbędna dla dobrego samopoczucia. Podczas posiłków organizm wytwarza serotoninę, która wiąże się z pozytywnymi emocjami, co oznacza, że ​​sen będzie spokojniejszy i mocniejszy, a układ nerwowy stabilniejszy. Ponieważ organizm ludzki nieustannie zużywa energię nawet podczas odpoczynku, kalorie otrzymane podczas kolacji będą zużywane, a nie białka i aminokwasy, które są potrzebne do utrzymania układu mięśniowo-szkieletowego.

Istnieje jednak kilka powodów, dla których możesz i powinieneś zrezygnować z kolacji. Przede wszystkim dotyczy to tych, którzy przejadają się w porze lunchu lub po południu, a także tych, którzy wcześnie kładą się spać. Jeśli chodzi o osoby z nadwagą, ważne jest, aby pamiętać, że dodatkowe kilogramy znikają wraz z deficytem kalorii i upewnić się, że kaloryczność kolacji pasuje do dziennego spożycia.

Mówiąc najprościej, aby nie głodować, musisz kompetentnie podejść do przygotowania menu na cały dzień.

Ponadto należy zawsze pamiętać, że podczas snu proces trawienia pokarmu ulega spowolnieniu, dlatego nie należy przeciążać żołądka ciężkim jedzeniem. Kolacja powinna być lekkostrawna i najlepiej spożyć ją 2,5 - 3 godziny przed snem.

Główne zdjęcie: lemurov.net