Australia jest uważana za doskonałe miejsce do wypoczynku nad oceanem. Ale niektóre nawyki lokalnych urlopowiczów mogą zadziwić mieszkańców dużych kontynentów. Czy wiesz, dlaczego ludzie na północnym wybrzeżu Australii zwykle pływają w rajstopach? Znaleźliśmy wyjaśnienie!

W przedostatnim stuleciu na wybrzeżu nieustannie umierali kąpiący się. Nie było na to logicznego wytłumaczenia, głębokość nie odgrywała żadnej roli. Lekarze stwierdzili, że wszyscy z nieznanych przyczyn mieli niewydolność serca.

Miejscowi byli bardzo zaniepokojenie. Flora i fauna oceaniczna na wybrzeżu została dobrze zbadana, więc trudno było pomyśleć, że jest to ktoś wcześniej nieznany. Zaczęły pojawiać się legendy miejskie o pewnej „osie morskiej”, ale nie miały one żadnego uzasadnienia.

Ale w 1955 roku, prawie 90 lat po pierwszym incydencie, na brzegu zmarło dziecko. W pobliżu świadkowie zauważyli dziwną meduzę, która miała prawie całkowicie przezroczyste ciało. To znacznie utrudniło jej połów, ale ludzie sobie poradzili.

foto: lemurov.net

Okazało się, że jest to nieznany wcześniej gatunek meduzy chironex. Takie zwierzę można dobrze zobaczyć tylko w świetle ultrafioletowym, w specjalnym akwarium. Eksperymenty wykazały, że dotyk takiej meduzy powoduje straszny ból. A osoby o niskim wskaźniku masy ciała mogą nawet umrzeć z powodu zatrzymania akcji serca.

Wszystko dzięki temu, że macki chironexa zawierają niebezpieczną truciznę, która prowadzi do skurczu mięśni. Łącznie z sercem. Takie spotkanie przeżyli tylko wielcy mężczyźni, z dobrze rozwiniętym ciałem i bez przewlekłych problemów zdrowotnych. Ale mieli też poważne oparzenia.

Macki tego gatunku meduz osiągają długość 15 centymetrów. Ale w momentach polowań ich długość wzrasta wielokrotnie, meduza jest w stanie rozciągnąć je nawet na trzy metry! Jednocześnie może odróżnić żywe istoty od obiektów nieożywionych. Dlatego Australijczycy i odwiedzający wybrzeże zakrywają stopy tkaniną. Chironex na nią nie reaguje.

Główne zdjęcie: lemurov.net