Watykan to najważniejsze muzeum we Włoszech. Co roku przyjeżdżają tu miliony ludzi z całego świata, aby podziwiać arcydzieła. Wewnątrz tych murów znajdują się prace artystów znanych na całym świecie.

Co to za muzeum?

Składa się z 54 galerii z najbogatszymi zbiorami i licznymi działami. Poniżej opowiemy o najsłynniejszych.

Galeria gobelinów

foto: leprechaun.land

foto: leprechaun.land

Utworzona w 1838 roku. Gobeliny można oglądać w Pinakotece Watykańskiej. Tutaj możesz zobaczyć prace zarówno Nowej, jak i Starej Szkoły. Gobeliny zostały stworzone w Brukseli w XVI wieku. Znajdują się tu prace Rafaela i jego uczniów. Po raz pierwszy zostały wystawione w słynnej Kaplicy Sykstyńskiej w 1531 roku.

Galeria map geograficznych

foto: leprechaun.land

foto: leprechaun.land

Znajduje się na drodze do Kaplicy Sykstyńskiej. To jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc w Muzeum Watykańskim. Wyobraź sobie: 120 metrów map geograficznych przedstawiających regiony Włoch, w tym najsłynniejsze porty tamtych czasów! Mapy zostały opracowane w latach 1581-1583.

Kaplica Sykstyńska

foto: leprechaun.land

foto: leprechaun.land

To najważniejsza kaplica budynku apostolskiego. Jeden z symboli włoskiej kultury, sztuki i architektury. Kaplica Sykstyńska poświęcona jest Wniebowzięciu Najświętszej Marii Panny. Została wymyślona i zbudowana przez papieża Sykstusa IV Della Rovere w latach 1475-1481.

Muzeum Historyczne

foto: leprechaun.land

foto: leprechaun.land

Tutaj można zobaczyć eksponaty związane z historią Watykanu, wśród których szczególnie imponująca jest unikatowa kolekcja powozów i zabytkowych samochodów należących do papieży.

Skarbiec Bazyliki Świętego Piotra

foto: leprechaun.land

Wyjątkowe miejsce, w którym można z bliska zobaczyć szaty i tiary papieży, a także podziwiać bogactwo koron i darów od królów i książąt.

Podróż przez tajemnicę i ezoteryzm

foto: leprechaun.land

foto: leprechaun.land

Muzeum Watykańskie to nie tylko kultura i sztuka. Zawiera wiele tajemnic historii i ezoteryki. Niektóre prace ukrywają tajemnicze fakty. Mówiono o kosmicie mieszkającym w muzeum. Jednak ostatnio starają się pozbyć tych plotek. W 2017 roku znaleziono dziwną figura świętego, który prawdopodobnie mieszkał w Galilei w czasach Jezusa.

Główne zdjęcie: leprechaun.land