Żółwie wielkogłowe lub karetta są na skraju wyginięcia. Kiedy jeden z przedstawicieli gatunku ucierpiał przez człowieka, zebrał się cały zespół wolontariuszy i specjalistów, gotowych zrobić wszystko, by uratować mu życie i zdrowie.

Pod koniec września na kanale Inside Edition na Youtube pojawiła się historia o uratowaniu żółwia morskiego (karetta), który został uderzony przez motorówkę. Po silnym ciosie znalazł się na granicy życia i śmierci – łódź rozbiła skorupę, przez co żółw był prawie że cały czas na powierzchni, co uniemożliwiło mu manewrowanie w wodzie.

Po czymś takim żółw na wolności był skazany na śmierć. Nie mógł polować, a bez pomocy ludzi umarłby z głodu. Żółwie wielkogłowe są zagrożonym gatunkiem, więc liczy się życie każdego osobnika.

foto: google

Wiedząc, że z powodu poważnych obrażeń żółw nie będzie już mógł żyć na wolności, obrońcy praw zwierząt zrobili wszystko, aby zapewnić zwierzęciu wygodne życie i dobrą starość. Ranny żółw został przewieziony do kliniki weterynaryjnej The Turtle Hospital w Florida Keys, dużego centrum rehabilitacji dzikich żółwi, gdzie gad mógł być monitorowany przez całą dobę i otrzymywać niezbędną opiekę medyczną.

foto: google

foto: google

Gdy zwierzę poczuło się lepiej, postanowiono przenieść go do Rezerwatu Przyrody Żółwi Morskich w kurorcie South Padre, który stanie się stałym domem na resztę jego dni.

Żółw karetta został nazwany Matthew na cześć jednego ze zbawicieli. Co prawda później okazało się, że męskie imię zostało mu nadane na próżno - gad okazał się samicą.

Wynajęto prywatny odrzutowiec, by uratować żółwia. Na szczęście organizacja charytatywna Turtles Fly Too zgodziła się pomóc, zapewniając bezpłatne usługi przewoźnika lotniczego w celu pilnego przewozu zagrożonych gatunków zwierząt. Ponieważ Matthew ważył ponad 100 kilogramów, potrzebne były sześć osób.

foto: google

Żółw ma się już dobrze. Zamieszkuje w nowym domu wraz z innymi gadami, których nie można już wypuszczać do ich naturalnego środowiska. W rezerwacie przyrody South Padre pracują nad tym, aby każdy z podopiecznych otrzymał jak najlepsze warunki życia.

Oto krótka historia o uratowaniu Matthew:

Source: youtube.com

Główne zdjęcie: google.com