Ta zagadka może być odtworzona w domu jako eksperyment naukowy (tylko bądźcie ostrożni!).

Ten stary dobry trik można powtórzyć w domu. Tylko bądźcie ostrożni!

Fascynująca zagadka została opublikowana przez Popular Mechanics w 2017 roku:

Kelner w drogiej restauracji lubi grać z klientami w grę, proponując im zadanie, którego rozwiązanie da im 50 procent zniżki na zamówienie. Jeśli jednak klienci nie rozwiążą, muszą zostawić kelnerowi napiwek w wysokości 50 procent swojego zamówienia.

Jeden z klientów podjął wyzwanie. Kelner postawił na stole pustą szklankę, zapałkę i korek od wina. Następnie przyniósł talerz pełen wody.

Kelner powiedział: „Jeśli uda ci się nalać wody do szklanki bez dotykania i przesuwania talerza, używając tylko tych przedmiotów, które ci przyniosłem, dostaniesz 50% zniżki na swoje zamówienie”.

Tego dnia klient zjadł pyszny posiłek i zapłacił tylko połowę. Jak udało mu się napełnić szklankę?

Najlepszym sposobem na rozwiązanie tej zagadki jest zebranie wszystkich niezbędnych przedmiotów i eksperymentowanie. Ale uważaj bardzo na zapałki!

Rozwiązanie znajduje się pod obrazkiem

foto: google

Aby napełnić szklankę wodą, należy odwrócić ją do góry dnem. Wbij zapałkę w korek i umieść go na środku talerza z wodą. Zapal zapałkę, a następnie przykryj ją i korek odwróconą szklanką.

Kiedy zapałka zgaśnie, woda zostanie wessana do szklanki. Dzieje się tak, ponieważ w wyniku spalania w szklance zabraknie powietrza. Ciśnienie w szklance spadnie poniżej ciśnienia atmosferycznego, więc ciśnienie atmosferyczne na zewnątrz szklanki zmusi wodę do przemieszczenia się do środka.

Główne zdjęcie: google.com