Czteroletnia dziewczynka, która zaginęła 18 dni temu podczas wakacji z rodzicami, została odnaleziona żywa w Australii. Policja znalazła Cleo Smith zamkniętą w domu nieznajomego w pobliżu miejsca, w którym zaginęła. 36-letni mężczyzna został zatrzymany i jest przesłuchiwany przez śledczych.

Do tej pory organom ścigania nie udało się ustalić żadnych powiązań między podejrzanym a rodziną dziewczynki.

Cleo zaginęła 16 października z namiotu, w którym nocowała z rodzicami i młodszą siostrą. Stało się to w pierwszą noc rodzinnych wakacji na kempingu położonym 100 km od miasta Carnarvon na zachodnim wybrzeżu Australii.

Malowniczy kemping znajduje się w odległej i słabo zaludnionej części kraju, a policja natychmiast wyraziła obawy, że dziewczyna mogła zostać porwana.

Rozpoczęto zakrojoną na szeroką skalę akcję poszukiwawczą, nie tylko drogą lądową, ale również morską i powietrzną. W akcji wzięło udział około 100 policjantów i samoloty zwiadowcze.

Władze zaoferowały również 1 mln A$ (750 000 $) nagrody za informacje o miejscu pobytu Cleo, przyciągając wielu ludzi z całego świata do przyłączenia się do poszukiwań.

Jak znaleziono Cleo

Policja dokonała nalotu na budynek mieszkalny w mieście Carnarvon we wczesnych godzinach porannych w środę po tym, jak sąsiad zgłosił nietypowe zachowanie zatrzymanego, który kupował pieluchy w sklepie.

foto: bbc.com

„Znaleźli małą Cleo w jednym z pokoi, - powiedział rzecznik lokalnego komisariatu policji. - Jeden z policjantów wziął ją na ręce i zapytał, jak ma na imię. Odpowiedziała: „Mam na imię Cleo”.

Policjanci sfilmowali akcję ratunkową Cleo. Na nagraniu widać było, jak się uśmiecha i wygląda tak dobrze „jak to tylko możliwe w tych okolicznościach” - powiedział szef policji zachodnioaustralijskiej Chris Dawson. Dodał, że lekarze sprawdzają stan zdrowia dziewczynki.

foto: bbc.com

Kiedy Dawson, 40-letni policjant, został poinformowany, że Cleo została odnaleziona, nie mógł powstrzymać łez, jego koledzy powiedzieli lokalnym mediom.

Budynek, w którym znaleziono Cleo, znajduje się zaledwie sześć minut jazdy samochodem od domu jej rodziców, w miasteczku Carnarvon, które liczy zaledwie około pięciu tysięcy mieszkańców.

Matka dziewczynki, Ellie Smith, i jej mąż wystosowali emocjonalny apel do narodu podczas poszukiwań, aby podzielili się wszelkimi informacjami o Cleo, które mogłyby pomóc policji. Po odnalezieniu Cleo, jej matka napisała na Instagramie: „Nasza rodzina znów jest razem”.

Premier Australii Scott Morrison podzielił się na Twitterze swoją ulgą z powodu tej wiadomości.

Szef policji Chris Dawson powiedział: „Myślę, że cała Australia się cieszy. Znalezienie małej dziewczynki - bezbronnej dziewczynki - po 18 dniach... Jak można sobie wyobrazić, niektórzy z pewnością przewidywali najgorsze, ale najważniejsze było to, że nie tracili nadziei.”

Jak zaginęła dziewczynka

Rodzina Cleo zatrzymała się w namiocie na kempingu Quabba Blow Hole, malowniczym miejscu na wybrzeżu Australii Zachodniej, znanym z pięknych krajobrazów morskich i atrakcji przyrodniczych.

foto: bbc.com

Pierwszej nocy dziewczynka spała na materacu powietrznym w oddzielnym przedziale namiotu od rodziców, obok młodszej siostry. Cleo zniknęła między 1.30 a 6.00 rano. Według jej matki, dziecka nie było na materacu, a zamek błyskawiczny do wejścia do namiotu był rozpięty. Matka upierała się, że Cleo nie mogła sama wydostać się z namiotu.

Policja porównała tę akcję poszukiwawczą z igłą w stogu siana. Stróże prawa zbadali tysiące fragmentów informacji i zgłoszeń od społeczeństwa.

„Ostatniej nocy znaleźli taką igłę, która doprowadziła ich do domu, w którym była Cleo” - powiedział zastępca komendanta policji Australii Zachodniej Col Blanch.

Główne zdjęcie: bbc.com