„Wyglądało jak ogromny ptak” – powiedział James, jeden z tych, którzy uchwycił ten moment.

Bez wątpienia szpaki latają wokół jeziora Loch Enell, w pobliżu Mullingar w hrabstwie Westmeath. Irlandia to błogosławieństwo natury, której piękno możemy odkryć dzięki dwóm fotografom – Colinowi Hoggowi i Jamesowi Crombie.

Ci dwaj profesjonaliści uchwycili moment, w którym duże stado szpaków przybrało postać, którą wszyscy widzieli jako gigantycznego ptaka nad jeziorem.

foto: leafclover.club

W wideo, w którym można zobaczyć to zjawisko, James wykrzykuje „wygląda jak ptak”.

foto: leafclover.club

James to jeden z tych, którzy uchwycili ten moment. Otrzymał tytuł Fotografa Roku w konkursie Press Photographers Association of Ireland Awards. Napisał na Twitterze, że spędził miesiące szukając czegoś niesamowitego, co ostatecznie się opłaciło. Jego zdjęcie pojawiło się na okładce Irish Times.

Inną osobą, która to zobaczyła, był Colin, entuzjastyczny fotograf pracujący na Wydziale Geofizyki Geofizyki Dublin Institute of Advanced Technology. Powiedział, że to „tak piękny widok, tak blisko domu”.

foto: leafclover.club

Dlaczego to zjawisko występuje? Małe ptaki gromadzące się w takich grupach zapewniają sobie bezpieczeństwo. Drapieżnikom, takim jak sokoły wędrowne, znacznie trudniej jest wycelować i złapać kogoś w stadzie.

Source: youtube.com

Innym powodem tworzenia stada jest pomoc w rozgrzewaniu się w nocy i wymiana informacji o miejscach dokarmiania.

Niektóre stada gromadzą do 100 000 szpaków.

Po prostu niesamowite. To była niesamowita praca fotografów.

Główne zdjęcie: leafclover.club