Kirk Douglas - legendarny amerykański aktor, filantrop, pisarz zmarł 5 lutego 2020 roku. Ale zostawił nam nie tylko niesamowite dziedzictwo filmowe, ale także wiele cytatów z mądrością życiową.

Oto kilka mądrych wypowiedzi aktora, które pomogą ci lepiej poznać jego jako osobę i silną osobowość.

1. Nie możesz nauczyć się żyć bez nauczenia się dzielenia z innymi.

2. Jeśli chcesz coś osiągnąć, musisz liczyć się z porażką.

3. Mówię swoim synom, że jako dziecko miałem zalety, których oni nie mają. Urodziłem się w najgorszej nędzy. Nie miałem innego wyjścia, tylko iść w górę.

4. Daj swoim dzieciom więcej swobody. Pozwól im popełniać błędy. Nie przytłaczaj ich radami. Szanuj osobowość dziecka. To jak gra w kości: rzucasz nimi i widzisz, co pokażą.

5. Im jesteś starszy, tym bardziej czujesz miłość.

6. Im więcej studiowałem Torę, tym mniej pozostawałem religijny. Zrozumiałem, że Bóg nie potrzebuje naszych pochwał. Chce od nas tylko jednego - żebyśmy stali się lepsi.

7. Kiedy po raz pierwszy zaproszono mnie do Hollywood, odmówiłem. Wtedy urodził się Michael, nie miałem pieniędzy i przyjechałem. Czasami to co cię pęta, jednocześnie daje ci wolność.

8. Gdybym spotkał osobę, która nigdy w życiu nie zgrzeszyła, nie chciałbym z nią rozmawiać. Osoby z wadami są bardziej interesujące.

9. Kiedy całuję synów w usta, patrzą na mnie krzywo. Postrzegają to jako przejaw słabości. Ale chłopcy potrzebują fizycznej bliskości nie tylko z matką, ale także z ojcem.

10. Bez względu na to, jak źle się sprawy mają, zawsze mogą się pogorszyć. Po udarze wystąpiła u mnie wada wymowy - i co z tego? Mojżesz też to miał, ale czy to go powstrzymało?

11. Błędy, które ludzie uważają za błędy, często wcale nie są błędami.

12. Pamiętasz McMurphy'ego, bohatera z “Lot nad kukułczym gniazdem”? Chciał wyrwać umywalkę ze ściany, ale nie mógł. Więc kiedy wychodził z pokoju, wszyscy na niego patrzą, a on odwraca się i mówi: „Ale przynajmniej spróbowałem, cholera!”. Czasami myślę, że byłoby świetne jako moje epitafium.

13. Słowo „polityka” stało się przekleństwem.

14. Starość jest kwestią podejścia. Przeżyłem katastrofę helikoptera i operację kręgosłupa. Mam rozrusznik serca. Dostałem udaru i prawie popełniłem samobójstwo. Ale mówię sobie: muszę się dalej rozwijać i uczyć. To jedyne antidotum na starość.

15. Może po śmierci znajdziesz się przed wielkim, brodatym starcem siedzącym na ogromnym tronie i zapytasz go: „Czy to Raj?” A on odpowie: „Raj? Właśnie stamtąd przyszedłeś! ”

16. Religia zabiła miliony ludzi. Coś jest z nią nie tak.

17. Wiele osób lubi wspominać przeszłość. Mówi się, że filmy były lepsze, że aktorzy byli świetni... Ale ja tak nie uważam. Sam mogę powiedzieć tylko jedno o przeszłości - że minęła.

18. Myślenie o innych odwraca uwagę od ciągłego myślenia o sobie.

19. Wygląda na to, że dopiero teraz naprawdę wiem, kim jestem. Moje zalety, moje słabości - to wszystko wydawało się kształtować przez wiele lat i powoli wyparowało, tak że ostatecznie w garnku pozostała tylko moja „esencja”, od której zacząłem na początku.

Główne zdjęcie: medmafia.ru