Są one przydatne w każdym wieku, ale po 50 roku życia są niezbędne!

50 lat jest kamieniem milowym w naszym zdrowiu. Przez większość czasu nadal czujemy się dobrze, mamy dużo energii i siły, ale nasz metabolizm działa już inaczej, a wiele układów organizmu przechodzi w „czas zimowy”. Jeśli nie zrekonstruujesz swojego stylu życia, a zwłaszcza diety w tym czasie, możesz w ciągu 10-15 lat zmierzyć się z poważnymi chorobami, w tym wpływającymi na długość życia. Chcemy podpowiedzieć, które produkty są szczególnie ważne dla naszego zdrowia i dlaczego należy spożywać je jak najczęściej.

Fasola

Cukrzyca typu 2, wysoki poziom cholesterolu, problemy z żołądkiem - to wszystko może zacząć się dziać po 50. roku życia. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia wszystkich tych chorób, należy jeść fasolę tak często, jak to możliwe. Ten produkt ma błonnik pokarmowy, którego brakuje w każdym wieku, ale szczególnie po 50. roku życia. Jedz fasolę i inne rośliny strączkowe - są smaczne, sycące i bardzo zdrowe.

Pomidory

Bardzo smaczne, pomidory pomagają zapobiegać pojawieniu się zmarszczek. Pomidory są bogate w likopen, naturalny przeciwutleniacz, który chroni skórę przed uszkodzeniami i przedwczesnymi zmarszczkami. Pomidory są również korzystne dla funkcjonowania płuc, a nawet łagodzą objawy chorób układu oddechowego. Biorąc pod uwagę, że ryzyko zachorowania na zapalenie płuc często wzrasta wraz z wiekiem, warto częściej jeść pomidory.

Burak

Energia, funkcjonowanie mózgu, zdrowie serca - burak może poprawić wszystkie te rzeczy. Co więcej, specjalne substancje zawarte w burakach mogą obniżać ciśnienie krwi i rozszerzać naczynia krwionośne - jest to szczególnie ważne, ponieważ po 50. roku życia kobiety i mężczyźni mają zwiększone ryzyko chorób serca i udaru mózgu.

Pestki słonecznika

Jeśli chcesz, aby Twoja skóra wyglądała młodo i pięknie, jedz pestki słonecznika. Nie, to nie żart - pestki słonecznika są bogate w witaminy E i C oraz pomagają zwalczać wolne rodniki, które są główną przyczyną starzenia się organizmu. Dodawaj pestki słonecznika do sałatki lub tak po prostu jedz - pamiętaj tylko, aby chronić swoje zęby i dziąsła!

Orzechy pekan

Orzechy te są bogate w tłuszcze nienasycone, sterole roślinne i specjalne przeciwutleniacze flawonoidy - wszystkie te właściwości sprawiają, że są one niezbędne dla Twojego serca. Zjedz kilka orzechów pekan dziennie, a znacznie zmniejszysz ryzyko zachorowania na choroby serca.

Serwatka

Jednym z problemów, z którym borykają się wszystkie osoby po 50 roku życia jest szybka utrata masy mięśniowej. Aby sobie z tym poradzić, należy spożywać więcej pokarmów zawierających białko - na pierwszym miejscu są produkty mleczne. Jogurt, kefir, serwatka - wszystkie te produkty powinny być na Twoim stole każdego dnia. I, oczywiście, nie zapomnij o ćwiczeniach!

Grzyby

51-53 lata to średni wiek wystąpienia menopauzy u kobiet. W tym czasie wiele kobiet boryka się ze zwiększoną kruchością i łamliwością kości. Aby poradzić sobie z tą dolegliwością, należy spożywać dużo wapnia i witaminy D, której w grzybach jest naprawdę dużo. Jedz więc grzyby nie tylko latem, ale i zimą, kiedy szczególnie brakuje nam tej „słonecznej” witaminy.

Śliwki

Kolejny produkt, który jest bardzo dobry dla zdrowia i wytrzymałości kości. Pięć do sześciu śliwek dziennie może skutecznie zapobiec utracie masy kostnej - suszone śliwki są równie zdrowe jak świeże. Pamiętaj o tym!

Jajka

Są one korzystne w każdym wieku, ale po 50 roku życia są koniecznością: regularne spożywanie jaj pomaga chronić zdrowie mózgu i utrzymać funkcje poznawcze w starszym wieku. Jajka są również źródłem białka, które jest niezbędne do utrzymania masy mięśniowej. Dlatego warto zacząć dzień od jajecznicy lub omleta!

Główne zdjęcie: google.com