Postanowiliśmy dowiedzieć się więcej o losie najbogatszego pasażera „Titanica”.

Na pokładzie liniowca, który zderzył się z ogromną górą lodową, znajdowało się wiele zamożnych osób. Wśród nich był John Jacob Astor IV, prawnuk jednego z najbogatszych ludzi w całej Ameryce.

John Jacob był udanym przedsiębiorcą, udało mu się nie tylko zachować swój spadek, ale także powiększyć rodzinną fortunę, zajmując się handlem nieruchomościami i hotelami. Astor uczestniczył w wojnie hiszpańsko-amerykańskiej, podczas której oddał wojskom amerykańskim własny okręt wojenny, a także częściowo wyposażył flotę. Został awansowany do stopnia pułkownika.

foto: lemurov.net

John Jacob był również wynalazcą. Wymyślił hamulec rowerowy, akumulator, silnik turbośmigłowy. Astor był również pisarzem, ukazując światu „Podróż do innych światów” o przyszłości i podróżach na inne planety.

W 1909 r. Astor rozwiódł się z pierwszą żoną, która urodziła mu córkę Ava Alice i spadkobierca Vincenta. Dwa lata później, John Jacob poślubił osiemnastoletnią Madeleine, która była o rok młodsza niż syn 47-letniego mężczyzny.

Nowe małżeństwo milionera zostało negatywnie odebrane przez społeczeństwo, więc nowożeńcy postanowili się ukryć i wyjechać ze Stanów Zjednoczonych w długą podróż poślubną do różnych krajów, m.in. do Francji i Egiptu. Podczas podróży Madeleine dowiedziała się, że jest w ciąży i chciała urodzić swoje pierworodne dziecko w Ameryce.

foto: lemurov.net

Dziesiątego kwietnia 1912 roku rodzina Astor wraz z osobami towarzyszącymi (pielęgniarką, lokajem i pokojówką) weszli na pokład ogromnego liniowca, noszącego dumną nazwę „Titanic”. Cztery dni po wypłynięciu doszło do niefortunnego zderzenia statku z górą lodową.

Astor wyszedł z kabiny, aby dowiedzieć się szczegółów o tym co się stało, wrócił i zapewnił żonę, że wszystko jest w porządku. Był zupełnie spokojny lub udawał, że nic się nie stało. Nieco później wszyscy pasażerowie podróżujący pierwszą klasą udali się do strefy spacerowej. John Jacob i jego żona znaleźli się wśród sprzętu gimnastycznego.

O godzinie 1:45 dzieciom i kobietom kazano wejść do szalup. Astor zapytał, czy mógłby towarzyszyć swojej młodej, ciężarnej żonie. Powiedziano mu, że mężczyźni będą mogli wejść do szalup, gdy kobiety i dzieci zostaną ewakuowane.

Ostatni raz Astora widziano żywym pięć minut przed 2 w nocy.

Stał i patrzył bez cienia wątpliwości, jak pozostałe szalupy ratunkowe są opuszczane do wody. Ciało milionera, którego majątek liczył kilkadziesiąt milionów dolarów, znaleziono tydzień później. W sierpniu Madeleine urodziła syna, któremu nadała imię po jego ojcu. Została spadkobierczynią fortuny o wartości 5 milionów dolarów i luksusowych domów. John Jacob przeszedł do historii jako człowiek, który zachował godność w obliczu tak strasznych wydarzeń.

Główne zdjęcie: lemurov.net