Top 4 najstarsze miasta na świecie, które przetrwały do ​​dziś

Kilka ciekawych miejsc na świecie ma bogatą historię - każde z nich może poszczycić się niesamowitą przeszłością. Jednak tylko kilka z nich udało się zachować w stanie nienaruszonym, niemal dokładnie takim, jakim były przed tysiącami lat. Przyjrzyjmy się niektórym z tych starożytnych miast, które wciąż mają tę samą atmosferę i zgiełk, co przed wiekami.

Varanas

foto: shkolazhizni.ru

Założony około XI wieku n.e. Znany również jako Benares. Varanasi znajduje się w sercu Uttar Pradesh, stanu w Indiach.

Historycznie, Varanasi słynęło z tkanin, rzeźb i perfum. Poza tym, że miasto było (i w zasadzie nadal jest) centrum handlowym, było i jest świętym miejscem w hinduizmie i buddyzmie.

Wiadomo, że Budda wygłosił swoje pierwsze kazanie właśnie w tym mieście w 528 r. p.n.e. W VIII wieku Varanasi zostało uznane za oficjalne miejsce, gdzie czczono Sziwę i Wisznę.

W całej historii Indii, nawet gdy Mughals rządzili północnymi Indiami, Varanasi było centrum hinduizmu i jednych z najpiękniejszych świątyń hinduistycznych na świecie.

Ateny

foto: shkolazhizni.ru

Miasto zostało założone około 508 r. p.n.e.

Ateny są nie tylko największym miastem w Grecji, ale także centrum wielu kultur i tradycji w całej swojej historii. Przepełnione licznymi stanowiskami archeologicznymi Ateny przebijają każde inne europejskie miasto ze względu na swoje bogate dziedzictwo, które w większości stało się jednym z fundamentów przyszłej cywilizacji zachodniej.

Starożytne Ateny były historycznie centrum sztuki, nauki i filozofii. Najstarsze zabytki, takie jak Partenon, jak również starożytne budowle z okresu rzymskiego, bizantyjskiego i osmańskiego, można nadal zobaczyć w mieście. Jest to świadectwem połączenia kilku światowych kultur i cywilizacji.

Damaszek

foto: shkolazhizni.ru

Zostało ono założone w II tysiącleciu p.n.e.

Omawiając historię świata arabskiego i krain zamieszkiwanych przez jednych z najpotężniejszych władców na świecie, nie sposób pominąć jednego z głównych centrów świata arabskiego - Damaszku. Chociaż miasto to istniało już około 9000 lat p.n.e., to zaczęło być zamieszkiwane dopiero w drugim tysiącleciu p.n.e.

Damaszek był stolicą kalifatu Umajjadów. Później, w czasach dynastii Ayyubidów i Mamluków, był wpływowy w świecie arabskim.

Istambuł

foto: shkolazhizni.ru

Istambuł, dawniej znany jako Konstantynopol, jest największym miastem Turcji i od wieków jest ośrodkiem gospodarczym i kulturalnym. Założone w 657 r. p.n.e. przez kolonistów megaryjskich, zostało podbite przez Konstantyna Wielkiego, który zmienił nazwę miasta na Nowy Rzym w 330 r. n.e.

Miasto wkrótce stało się znane jako Konstantynopol, stolica cesarstwa, szczególnie ważne miasto na świecie przez ponad szesnaście stuleci, pod panowaniem bizantyjskim i osmańskim.

Chrześcijaństwo zdominowało miasto w czasach Cesarstwa Bizantyjskiego. Religia ta została następnie „zastąpiona” przez kulturę islamską pod panowaniem osmańskim.

W mieście znajduje się kilka zabytków, które opowiadają o pięknych kulturach i tradycjach, które miasto zachowało przez wieki.

Oczywiście na naszej planecie istnieją inne starożytne miasta, ale to właśnie te przedstawione powyżej zachowały najwięcej ze swojego pierwotnego wyglądu i kolorytu.

Główne zdjęcie: shkolazhizni.ru