Albinosi są inaczej traktowani w kulturach Wschodu. Z reguły przesądni ludzie stronią od dzieci z takimi cechami genetycznymi. Dlatego wśród albinosów jest wiele porzuconych dzieci.

Ta dziewczyna urodziła się w Chinach. Rodzice tak bardzo wstydzili się tego, że dziecko jest inne, że porzucili maleństwo na progu sierocińca. Odnaleziona dziewczynka została nazwana Xue Li, co można przetłumaczyć z chińskiego jako „śnieżna piękność”.

Znalezienie rodziny zastępczej dla Xue w Chinach było trudne. Dziewczynka miała jednak niesamowite szczęście, bo jej historię i zdjęcia zobaczyła rodzina z Holandii. W Europie jest znacznie mniej stereotypów na temat albinosów, więc byli raczej zachwyceni niż przerażeni jej wyglądem.

W nowej rodzinie, gdzie dziewczynka znalazła nie tylko rodziców, ale i siostrę, Xue mogła rozwinąć odpowiednie poczucie własnej wartości. Ciągle słyszała komplementy na temat swojej niezwykłej urody.

W wieku 11 lat matka zaproponowała dziewczynce udział w sesji zdjęciowej. Jej znajomy tworzył kolekcję, której celem było zwalczanie uprzedzeń wobec pewnych wyglądów. To pierwsze doświadczenie pozwoliło Xue Li na zdobycie sławy.

Sama Xue mówi: „W branży modelowej wyglądać inaczej... To błogosławieństwo, nie przekleństwo, i daje mi możliwość do zwrócenia uwagi na mój albinizm.” To właśnie dzięki swojej chorobie wyjaśnia, dlaczego stała się cenną modelką dla fotografów w całej Europie.

Osobliwości mają jednak swoje ograniczenia. W wywiadzie dla BBC, dziewczyna powiedziała: „Mój albinizm oznacza, że mam tylko około 10% wzroku, nie mogę patrzeć na bezpośrednie źródło światła, ponieważ sprawia mi to ból oczu”. Z tego powodu podczas niektórych sesji zdjęciowych musi robić długie przerwy.

Pomimo wszystkich trudności, Xue Li jest obecnie na okładce magazynu mody Vogue i występuje w reklamach wiodących marek biżuterii i odzieży. Wierzy, że jej kariera modelki pomoże zwiększyć świadomość społeczną na temat problemów albinosów w różnych częściach świata.

Główne zdjęcie: lemurov.net