Jesteś sfrustrowany i potrzebujesz wsparcia? W takim razie trafiłeś we właściwe miejsce, ponieważ podzielimy się z Tobą mądrymi słowami wielkiego Dalajlamy. Mamy nadzieję, że zainspirują Cię one do realizacji Twojego przeznaczenia poprzez poświęcenie całej swojej energii i czasu.

W swojej książce Dalajlama, praktykujący medytację na co dzień, dzieli się mądrymi radami, które mogą pomóc każdemu, kto zmaga się ze smutkiem:

„Wszyscy ludzie są obdarzeni tym samym potencjałem. Twoje poczucie „własnej znikomości” jest błędne. To jest błędne założenie. Wszyscy mamy siłę myśli, więc czego Ci brakuje? Jeśli masz siłę woli, to możesz zmienić wszystko. Nie na darmo mówi się, że człowiek jest kowalem własnego losu.”

Według Dalajlamy, każdy może dokonać rzeczy niewiarygodnych.

Buddyjski nauczyciel mówi, że jeśli przechodzisz teraz przez trudny okres, najważniejszą rzeczą jest to, żeby się nie bać. W końcu to właśnie w takich chwilach kształtuje się Twoja wewnętrzna siła:

„W obliczu prawdziwej życiowej tragedii reagujemy na dwa sposoby: albo tracimy nadzieję i prowadzimy się do autodestrukcji, albo wykorzystujemy tragedię, by zyskać wewnętrzną siłę.”

„Ciężkie czasy rodzą determinację i wewnętrzną siłę. Dzięki nim uświadamiamy sobie bezsensowność gniewu. Zamiast się złościć, zacznijcie się troszczyć i szanować tych, którzy obrażają, ponieważ stwarzając te trudne okoliczności, dają wam bezcenną okazję do ćwiczenia tolerancji i cierpliwości.”

Współczucie i dobroć są najważniejszym elementem filozofii Dalajlamy. Mówi, że jeśli jesteśmy stworzeni do szczęścia, to bardzo ważne jest, aby pracować dla dobra innych. Tak więc w książce „Sztuka szczęścia” Dalajlama pisze, że każda minuta ludzkiego życia jest okazją do zrobienia dobrych uczynków i stworzenia lepszej przyszłości dla nas wszystkich:

„Czasami spotkania ze starymi przyjaciółmi przypominają mi o nieubłagalnym upływie czasu. I to sprawia, że zastanawiam się, czy dobrze wykorzystaliśmy czas, który został nam dany. Bardzo ważne jest, aby właściwie wykorzystywać swój czas. Mając takie ciało (a w szczególności niesamowity mózg), wydaje mi się, że liczy się każda minuta. Nasze codzienne życie jest wypełnione nadzieją, choć nikt nie może nam dać gwarancji na przyszłość. Nie ma gwarancji, że jutro będziemy tu nadal o tej samej porze. Ale nadzieja pozwala nam mieć wiarę. Dlatego powinniśmy jak najlepiej wykorzystywać nasz czas. Wierzę, że właściwym wykorzystaniem czasu jest służenie innym ludziom, innym istotom, jeśli to możliwe, a jeśli nie, to przynajmniej powstrzymanie się od ich krzywdzenia. Myślę, że na tym opiera się cała moja filozofia.

Zastanówmy się więc, co tak naprawdę jest ważne w naszym życiu, co nadaje mu sens i na tej podstawie ustalmy nasze priorytety. Cel w życiu powinien być pozytywny. Nie rodzimy się po to, by stwarzać problemy, sprawiając, że inni ludzie cierpią. Wydaje mi się, że aby nadać życiu sens, musimy rozwijać w sobie pozytywne cechy: dobroć, troskę i współczucie. Wtedy będzie ona wypełniona sensem, pokojem i szczęściem.”

Więc jeśli zastanawiasz się nad sensem swojego życia lub wątpisz we własną wartość, pomyśl o tym, co możesz zrobić dla tych, którzy są wokół ciebie. Gandhi powiedział kiedyś: „Najlepszym sposobem na odnalezienie siebie jest zatracenie się w służbie innym”.

Każdy człowiek ma moc myślenia i może dokonać znaczących zmian w swoim życiu i w życiu ludzi wokół siebie.

Na zakończenie jeszcze kilka słów mądrości od Dalajlamy, które dadzą Ci motywację do wypełnienia swojego przeznaczenia:

„Nigdy się nie poddawaj. Bez względu na wszystko. Nigdy się nie poddawaj. Rozwijaj swoje serce. W naszym kraju ludzie poświęcają zbyt wiele energii na rozwój umysłu, ale nie serca. Bądź współczujący dla wszystkich ludzi, nie tylko dla swoich przyjaciół. Pracuj nad uspokojeniem swojego serca. Jeszcze raz powtórzę - nigdy się nie poddawaj. Bez względu na to, co dzieje się wokół ciebie. Nigdy się nie poddawaj.”

Główne zdjęcie: leafclover.club