Bezprecedensowe opady śniegu nagle uderzyły w terytorium dwóch ciepłych krajów - Grecji i Turcji. Dowiedzieliśmy się, że nie wydarzało się to od dawna.

Turcja i Grecja są prawie całkowicie pokryte welonem śniegu: w wielu regionach krajów śniegu nie powinno być, ale natura postanowiła pokazać swoją siłę. Ze względu na pogodę praca transportu i wielu instytucji była zakłócona, dochodziło do awarii w dostawie prądu, na drogach rozpoczął się prawdziwy chaos z korkami. Niektórzy kierowcy musieli zostać ewakuowani z niewoli śnieżnej, wielu właścicieli porzuciło samochody i wróciło do domu na piechotę. Cyklon nazwano „Elpis” („Elpida”), co dosłownie tłumaczy się jako „nadzieja”.

foto: lemurov.net

W greckiej stolicy Atenach zawieszono funkcjonowanie komunikacji wewnętrznej: metro, samoloty międzymiastowe. Na drogach są ogromne korki, a w pobliżu Levadii doszło do zderzenia dwóch pociągów, w wyniku czego kilkanaście osób odniosło drobne obrażenia. Również na terenie państwa odnotowano kilka przerw w dostawach energii elektrycznej, które doprowadziły do ​​awarii systemów grzewczych.

foto: lemurov.net

W wielu regionach uczniowie i studenci zostali przeniesieni do tymczasowej nauki zdalnej, a w stolicy i na jednej z wysp podjęto decyzję o zamknięciu na dwa dni ośrodków szczepień przeciwko zakażeniu koronawirusem. Mieszkańcy są proszeni o jak najdłuższe pozostawanie w domu.

W tureckim Stambule międzynarodowe lotnisko, które uważane jest za jedno z najbardziej ruchliwych w Europie, zostało tymczasowo zamknięte. Odwołano dziesiątki lotów, pasażerowie nie mogą wrócić do domu i są zmuszeni pozostać w Turcji.

foto: lemurov.net

Uniwersytety i inne instytucje edukacyjne są zamknięte na dwa dni, a urzędy i sklepy rządowe pracują króćej niż zwykle. W niektórych miejscach wysokość zasp sięga 85 cm, a kilka tysięcy Turków trafiło do tymczasowych schronień.

Source: youtube.com

Jeśli opady śniegu będą się utrzymywać, szkody w obu krajach mogą być ogromne, częściowo z powodu nieodwracalnych szkód, jakie zła pogoda powoduje w roślinach kochających ciepło, takich jak winogrona. Ponadto kraje muszą połączyć wszystkie swoje siły, aby oczyścić drogi i wyeliminować konsekwencje burzy śnieżnej.

Główne zdjęcie: lemurov.net