Nie każdy jest w stanie zrezygnować ze zwykłych środków.

Wiele osób ma kremy, balsamy lub mleczka do każdej części ciała. Ale są też tacy, którzy świadomie rezygnują ze zwykłych środków higieny. Niektórzy robią to z osobistego przekonania, inni dlatego, że chcą być bliżej natury, a jeszcze inni dlatego, że nie chcą szkodzić środowisku. Takie podejście sprawiło, że Iris Heikkinen, fińska studentka, stała się sławna w swoim kraju i za granicą. Pragniemy opowiedzieć o tym, co uczyniło ją sławną.

Cierpiała na łupież i swędzenie

Dziewczyna powiedziała, że myła włosy codziennie. Była do tego zmuszona, ponieważ jej włosy szybko się przetłuszczały, skóra wysychała i nieprzyjemnie swędziała.

Używała tylko organicznych szamponów i odżywek. Myślała, że takie kosmetyki nie zawierają agresywnych substancji, ale się myliła. Swędzenie nasiliło się. Iris sądziła, że to produkty do włosów pozbawiły jej włosy witalności.

Zaczęła używać octu

Kilka lat temu Iris zaczęła szukać w Internecie alternatywnego sposobu na mycie włosów. Po pewnym czasie znalazła na Facebooku kilka grup, których członkowie praktykowali metodę No Poo. Chodzi o to, aby zminimalizować użycie szamponów i innych produktów do włosów, dając im szansę na oczyszczenie się z naturalnych tłuszczy.

foto: femmie.ru

Iris mówi, że członkowie społeczności internetowej doradzili użycie octu i sody oczyszczonej, mieszanki, która powinna wchłonąć brud i tłuszcz z loków. W rezultacie, we wrześniu 2017 roku, dziewczyna wyrzuciła specjalne środki do włosów i stała się pełnoprawnym członkiem No Poo.

Przez kilka miesięcy stosowała się do zaleceń innych członków grupy, używając sody oczyszczonej do mycia włosów i octu jabłkowego jako odżywki. Ale swędzenie tylko się nasiliło, więc Iris drastycznie zmieniła swoje podejście do mycia swoich włosów.

Postanowiła używać tylko wody

Iris Heikkinen przestała używać do mycia włosów jakichkolwiek środków, w tym szamponu i sody oczyszczonej. Używa tylko wody i robi to już od dwóch lat.

Na początku włosy nieprzyjemnie pachniały, wtedy musiała przetrwać ten okres, kiedy włosy były tłuste. Ale włosy szybko wróciły do swojego naturalnego stanu. Jak twierdzi dziewczyna, nigdy nie miała ochoty zrezygnować z tego pomysłu, nawet w najbardziej okropnym momencie.

Życie właśnie stało się łatwiejsze

Iris czasami używa oleju kokosowego do mycia włosów, aby nadać swoim włosom jedwabistość, lub neem, indyjskiego zioła w proszku, jeśli pojawia się łupież, a talk nadaje się do układania włosów.

foto: femmie.ru

Iris prawie nigdy nie używa suszarki ani prostownicy, jej włosy wyglądają wspaniale, a do tego są jaśniejsze. Mówi, że ludzie z jej otoczenia są zaskoczeni, że taki wynik jest konsekwencją nieużywania szamponu. Jej przyjaciele i rodzina również są zwolennikami ruchu ekologicznego, więc nie krytykują jej decyzji o zaprzestaniu używania szamponów i odżywek do włosów.

Iris uważa, że już nigdy nie kupi szamponu do mycia włosów, ponieważ bez niego jej włosy są zdrowsze, ładniejsze i czystsze. Ważny jest dla niej także inny aspekt. Szampony sprzedawane są w plastikowych butelkach, które zanieczyszczają środowisko. Dziewczyna nie kupuje produktów do pielęgnacji swoich włosów, więc niczego nie wyrzuca, a plastik nie trafia do oceanu.

Taka metoda nie sprawdzi się u każdego, ponieważ organizm każdego człowieka działa inaczej. Iris Heikkinen miała szczęście, że jej eksperyment się powiódł i nie zakończył się tragicznie. Niebezpiecznie jest próbować tego typu eksperymentów na sobie, zwłaszcza bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.

Główne zdjęcie: femmie.ru