Montserrat jest położony 50 km od Barcelony w Katalonii, w Hiszpanii. Te niezwykłe góry ciągną się przez 10 km. Piękna nazwa Montserrat oznacza „wyrzeźbiony”, „poszarpana krawędź” lub „poszarpane góry”. W ten sposób ujawnia się ich charakterystyczna cecha - kształt. Nazwa pochodzi podobno od Rzymian, którzy nazywali ją Mons Serratus. Istnieje również legenda, według której aniołowie, którzy zstąpili na Ziemię, znudzili się otaczającym ich krajobrazem. Przecięli górę na pół i ozdobili ją różnymi figurami.

foto: lamp.im

foto: lamp.im

foto: lamp.im

Główne szczyty są nazwane: najwyższy, 1.236 metrów, to Sant Jeroni, Montgros ma 1.120 metrów, a Miranda de les Agullés ma 903 metry. Miejscowi nadali tym skałom własne nazwy, takie jak: Palec Boży, Mumia, Wielbłąd czy Brzuch Biskupa. Najsłynniejszą z tych skał jest Słoń. Przypomina on głowę tego majestatycznego zwierzęcia.

foto: lamp.im

foto: lamp.im

foto: lamp.im

Rzeźby, piękne majoliki i górskie szlaki stworzyły skansen. W 1987 roku, naturalny kompleks wokół klasztoru został uznany za Park Narodowy Katalonii. Można tu znaleźć wapienne klify, tajemnicze jaskinie, piękne krajobrazy i około 10 szlaków turystycznych. Jest tu również kolejka zwana cremaller, która została otwarta w 2003 roku. Można również skorzystać z kolejki linowej lub linowo-terenowej. Miejsce to przyciąga nie tylko turystów, ale jest też bardzo lubiane przez artystów, muzyków i poetów.

foto: lamp.im

foto: lamp.im

foto: lamp.im

foto: lamp.im

Klasztor Matki Bożej z Montserrat jest duchowym symbolem Katalonii. To opactwo benedyktyńskie, położone na górze, zostało założone przez Olibę, hrabiego Bergu i Ripoll, który jest uważany za duchowego założyciela Katalonii.

foto: lamp.im

foto: lamp.im

foto: lamp.im

Opactwo zostało zbudowane w 1025 roku na cześć Matki Boskiej Katalońskiej. Stoi na miejscu pustelni, które istniały w IX wieku, na wysokości 725 metrów nad poziomem morza. Klasztor zachwyca kunsztownymi zdobieniami. Obejmuje on kilka stylów z przewagą modernizmu. Bardzo pracochłonną pracę wykonali rzeźbiarze i artyści w XIX i XX wieku. Jest to centrum pielgrzymkowe dla milionów katolików z całego świata. W dekorację kaplicy ołtarzowej zaangażowany był również Antoni Gaudi.

foto: lamp.im

foto: lamp.im

foto: lamp.im

Klejnotem klasztoru jest drewniana rzeźba Czarnej Madonny. Jest to 95-centymetrowa rzeźba Madonny z dzieciątkiem na kolanach. Narodowe sanktuarium Katalonii wykonane jest z czarnej topoli i pokryte złotymi szatami. Tron Madonny wykonany jest ze srebra. Według legendy, Czarna Madonna została stworzona przez apostoła Łukasza w 50 r. n.e., a następnie przewieziona na Półwysep Iberyjski przez apostoła Piotra. Uważa się, że jeśli dotkniesz kuli w rękach Madonny, która symbolizuje pokój, twoje życzenie na pewno się spełni. Droga, która do niej prowadzi, jest również rodzajem rytuału. Idąc tą drogą, powinieneś milczeć i myśleć o swoim życzeniu.

foto: lamp.im

foto: lamp.im

W budynku katedry znajduje się specjalne pomieszczenie. Na dowód, że życzenie się spełniło, pielgrzymi wracają i przynoszą dary - symbole spełnionych życzeń.

Muzea, sklepy z pamiątkami, liczne wycieczki, słynny chór dziecięcy - wszystko to warte jest podróży!

foto: lamp.im

foto: lamp.im

foto: lamp.im

foto: lamp.im

foto: lamp.im

Główne zdjęcie: lamp.im