Boeing 747 to czterosilnikowy, pierwszy na świecie samolot pasażerski dalekiego zasięgu, dwupokładowy, szerokokadłubowy, znany również jako Jumbo Jet, który został po raz pierwszy zaprezentowany w 1970 roku. Pierwszy lot samolotu na trasie Nowy Jork-Londyn odbył się 22 stycznia 1970 roku. W tamtym czasie Boeing 747 był największym i najbardziej przestronnym samolotem pasażerskim, jaki istniał.

Pierwsza część pierwszej serii samolotów została zakupiona przez firmę „Pan American”, która obsługiwała loty. Następnie inne linie lotnicze, głównie dalekodystansowe, zaczęły kupować te samoloty. W momencie powstania Boeing 747 był największym i najbardziej przestronnym samolotem pasażerskim, jaki kiedykolwiek zbudowano. Pozycję tę utrzymał przez 36 lat, zanim pojawiły się inne podobne modele. Boeing 747 może przewieźć do 624 pasażerów i ma zasięg 14 200 km.

foto: laykni.com

Linie lotnicze miały wiele powodów do zmartwień z Boeingiem 747. Obawiano się, że niektóre porty lotnicze nie będą w stanie pomieścić tak dużego samolotu pasażerskiego. Niepokój budziło również wysokie zużycie paliwa. Niektóre linie lotnicze nie kupiły od razu Boeinga 747 z obawy przed gwałtownym wzrostem cen biletów. Jednak wiele międzynarodowych linii lotniczych nadal używało 747 na swoich trasach na Pacyfiku.

foto: laykni.com

W latach 70. kryzys paliwowy spowodował gwałtowny wzrost cen ropy naftowej i wzrost cen biletów lotniczych. Samoloty Boeing 747 latały w połowie puste. Rentowność gwałtownie spadła z powodu wysokich cen. Następnie próbowano wszelkich sposobów, aby przyciągnąć pasażerów: w kabinach umieszczono lady barowe i kanapy zamiast foteli, ale bezskutecznie. Później, niektórzy właściciele linii lotniczych przekształcili wszystkie swoje Boeingi 747 w samoloty towarowe i sprzedali je. Po pewnym czasie opracowano kilka ulepszonych wersji, które okazały się skuteczne.

foto: laykni.com

Pomimo swojej wysokiej ceny i rozmiarów, Boeing 747 stał się jednym z najpopularniejszych szerokokadłubowych samolotów pasażerskich na świecie, dzięki swojej opłacalności w transporcie masowym i możliwości dzierżawy samolotu (program leasingowy). Do listopada 2020 roku zamówiono 1 571 wariantów Boeinga 747, z czego 1559 dostarczono klientom.

foto: laykni.com

foto: laykni.com

foto: laykni.com

foto: laykni.com

Główne zdjęcie: laykni.com