Naukowcy z McMaster University w Kanadzie odkryli białka, na które kofeina ma wpływ i dzięki temu pomaga wątrobie w usuwaniu „złego” cholesterolu z krwiobiegu.

Według naukowców, regularne spożywanie kawy przyczynia się do wzrostu zawartości kofeiny w organizmie, co obniża poziom białka PCSK9 we krwi. Ponadto, białko to pomaga wątrobie lepiej rozkładać „zły" typ cholesterolu LDL.

Zauważono, że jest on przyczyną zwiększonego ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

Co więcej, kofeina nie tylko bezpośrednio wpływa na białko PCSK9, ale również blokuje aktywację białka SREBP2, które również obniża poziom PCSK9 w krwiobiegu.

„Dzięki naszemu badaniu dowiedzieliśmy się dokładnie, w jaki sposób kofeina obniża poziom białka PCSK9 w krwiobiegu i tym samym pomaga zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych” - powiedział Richard Austin z McMaster University.

foto: rbc.ua

Kawa zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2, jeśli pije się ją często, wtedy normalizuje poziom cukru we krwi. Ma wpływ również na pamięć i koncentrację.

Napój ten zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób Alzheimera i Parkinsona, demencji, raka piersi i marskości wątroby. Łagodzi również bóle głowy i jest skuteczna w przypadku migreny.

Główne zdjęcie: rbc.ua