Czyszczenie przypalonego piekarnika to jedna z najbardziej frustrujących rzeczy, które zawsze odkładamy na później. W rezultacie tłuszcz i brud gromadzą się, a piekarnik zaczyna dymić w najbardziej nieodpowiednim momencie, gdy zamierzasz włożyć do niego kurczaka lub bułeczki.

Jak usunąć tłuszcz i brud z piekarnika

Chemia gospodarcza

Aby ułatwić sobie czyszczenie piekarnika, należy go najpierw rozgrzać, ustawiając temperaturę na około 50 stopni na 15-20 minut. Wyciągnij blachy, żeby nic nie przeszkadzało. W przypadku stosowania środków chemicznych w piekarniku należy pamiętać o założeniu gumowych rękawic i otwarciu okna. Substancje chemiczne mają ostry zapach. Nie należy nakładać produktu na elementy grzejne ani na wentylator, ponieważ może to spowodować uszkodzenie piekarnika. Należy również unikać kontaktu z gumowymi uszczelkami w drzwiczkach piekarnika.

Jak wyczyścić piekarnik w domu?

Spryskaj zabrudzone miejsce i pozwól, aby środek zaczął działać, ale nie wycieraj go przedwcześnie. Specjalne środki do piekarnika działają zazwyczaj przez 30 minut. Zamknij piekarnik i zapomnij o nim na pół godziny. Po upłynięciu wyznaczonego czasu należy dobrze wytrzeć piekarnik, aby zneutralizować zapach. Po czyszczeniu nie należy używać piekarnika przez kilka godzin.

Ocet i soda oczyszczona

Jak wyczyścić piekarnik i płytę kuchenną za pomocą octu?

 • Najpierw usuń okruchy lub przypalone resztki jedzenia, które łatwo schodzą z powierzchni. Można to zrobić za pomocą dowolnej starej plastikowej karty lub zwykłej łyżki.

 • Zmieszaj ocet i sodę oczyszczoną w proporcji 1:2, dodaj odrobinę płynu do mycia naczyń i wody.

 • Użyj sztywnej szczotki lub gąbki, aby posmarować otrzymaną masą środek piekarnika.

 • Zamiast płynu do mycia naczyń można użyć kawałka mydła do prania, rozcieńczonego w wodzie (około 25 gramów). Pokryć ściany piekarnika pastą i pozostawić na kilka godzin.

 • Pozostawienie sody oczyszczonej na szybie piekarnika na 40 minut pomoże usunąć tłuszcz ze szklanych drzwiczek.

 • Można również przetrzeć ścianki piekarnika octem i posypać sodą oczyszczoną. Podczas tego wytwarza się wodór, który pomaga usunąć tłuszcz z powierzchni.

 • Sodę oczyszczoną i ocet można połączyć z kwaskiem cytrynowym, aby zwiększyć skuteczność.

Amoniak i woda

Do zastosowania tej metody potrzebne będą dwa pojemniki.

 • Rozgrzej piekarnik do 70 stopni, a następnie wyłącz go.

 • Jak wyczyścić piekarnik? Napełnij jedną miskę wrzącą wodą i umieść ją w piekarniku na dolnej blasze, a drugą miskę z amoniakiem umieść na górnej blasze.

 • Pozostaw dwie miski w piekarniku na noc.

 • Rano wyciągnij miski, blachy do pieczenia, następnie dodaj ciepłą wodę i płyn do mycia naczyń do miski z amoniakiem i przetrzyj piekarnik tym roztworem.

Aby ułatwić sobie zadanie następnym razem: Jak usunąć tłuszcz z piekarnika

Nie należy popadać w skrajności i nie dopuszczać do gromadzenia tłuszczu przez wiele miesięcy. Na przykład zaraz po świętach lub gościach (gdy piekarnik jest szczególnie często używany) należy włożyć do piekarnika pojemnik z wodą zmieszaną z płynem do mycia naczyń, włączyć piekarnik do temperatury 100 stopni, aby zmiękczyć tłuszcz i brud, a następnie przetrzeć ścianki gąbką do mycia naczyń.

Podczas gotowania tłustych potraw staraj się chronić piekarnik przed tłuszczem, używając folii lub papieru do pieczenia.

Zwróć uwagę na modele piekarników z funkcją pyrolityczną. Piekarników tych nie trzeba czyścić; wszelkie pozostałości jedzenia i tłuszczu spalają się w wysokiej temperaturze po włączeniu funkcji samoczyszczenia piekarnika. Podczas włączenia tej funkcji drzwiczki się blokują i nie można otworzyć piekarnika.

Główne zdjęcie: goodhouse.ru