Poprosiliśmy czterech zaufanych ekspertów w dziedzinie kontroli wagi o proste i bezpośrednie wskazówki, które pomogą pozbyć się nadwagi.

Wskazówka: Oszukuj raz w tygodniu

Ekspert: Alan Aragon, dietetyk sportowy

„Aby schudnąć, trzeba spalać więcej kalorii niż się zużywa” - mówi Aragon. Wydaje się, że to łatwe, prawda? Wszyscy jednak wiemy, że ta prosta zasada staje się trudna do wykonania, jeśli nasza dieta nie pozwala nam na spożywanie ulubionych produktów. Rada Aragona: oszukujesz i nie możesz odmówić sobie muffinek? Oszukuj nie częściej niż raz w tygodniu - tak aby w całym tygodniu występował deficyt kaloryczny. Jeśli planujesz ćwiczyć, nie przesadzaj z wysiłkiem fizycznym, aby nie narobić więcej problemów.

Wskazówka: Jedz naturalne produkty

Ekspert: David Katz, dyrektor i założyciel Centrum Badań nad Profilaktyką na Uniwersytecie Yale

Katz szukał odpowiedzi na pytanie, która z powszechnie akceptowanych diet działa najlepiej. Rozważył wady i zalety różnych diet, od paleo po wegańską, ale nie udało mu się wskazać zwycięzcy. Znalazł jednak pewien ogólny wzorzec: spożywanie naturalnej żywności (zwłaszcza roślinnej), tzn. nieprzetworzonej lub minimalnie przetworzonej, poprawia stan zdrowia i chroni przed chorobami. „Zielenina jest zawsze korzystna, niezależnie od tego, jaką dietę wybierzemy. Skup się na tym, a wszystko się uda” - mówi Katz.

Wskazówka: Jedz to, co sprawia, że czujesz się najedzony

Ekspert: Christopher Mohr, prezes Mohr Results

Węglowodany przetworzone to żywność, z której większość składników odżywczych została utracona podczas wytwarzania. Chodzi tu o biały chleb, bułeczkach itp. Powodują one wzrost poziomu cukru we krwi, a następnie drastyczny jego spadek, co powoduje ponowny głód. Zastąp je niskotłuszczowym twarożkiem z owocami lub łososiem” - radzi Mohr. Produkty białkowe zapewniają sytość, zapobiegają przejadaniu się i pomagają w budowaniu masy mięśniowej. Wszyscy potrzebujemy błonnika przez cały czas.

Wskazówka: Trzymaj się środka

Ekspert: Mike Roussel, konsultant ds. żywienia

„Jeśli próbujesz osiągnąć wszystko naraz - stracić 10 kg tkanki tłuszczowej i zyskać 5 kg masy mięśniowej w ciągu miesiąca - czeka Cię porażka” - mówi Roussel. Tak ekstremalne cele prowadzą do skrajnego ograniczenia spożycia kalorii i sytuacji zwanej dietą hiperboliczną, w której osiągnięte wyniki są prawie niemożliwe do utrzymania. „Zadaj sobie pytanie, czy jesz dziś tak, jak zawsze chciałeś? Jeśli tak, to znaczy, że robisz to dobrze”- mówi Roussel.

Główne zdjęcie: google.com