Morze Martwe w Izraelu słynie ze swojego zapierającego dech w piersiach piękna. Każdy szanujący się podróżnik odwiedził to miejsce przynajmniej raz, a tysiące turystów odwiedzają jego wybrzeża każdego roku. I to jest zrozumiałe!

To morze wygląda jak krajobraz ze snu. Ale zbliżając się do niego, należy wiedzieć, że piękno często bywa zwodnicze.

Dlaczego Morze Martwe jest tak nazywane?

Trzeba przyznać, że jest to dość odpychająca nazwa. Dlaczego tak się dzieje? Powodem tego jest wysokie stężenie soli, dzięki której w wodach tego morza nie może żyć nic poza najprostszymi mikroorganizmami - archeonami. Trzymają się dna i nie wypływają na powierzchnię. Nawet ryba fundulus nie mogłaby przystosować się do życia w tym morzu.

Z tego samego powodu to morze jest również niebezpieczne dla ludzi. Proszę sobie wyobrazić, że ponad trzydzieści procent tutejszej wody to sól. Na przykład w Morzu Śródziemnym poziom soli nie przekracza czterech procent. Dlatego właśnie Morze Martwe jest naprawdę „martwe”, mimo że znajduje się tam jedyne żywe drzewo.

Jak więc zapewnić sobie bezpieczeństwo?

Kąpiąc się w zwykłym, nie wyróżniającym się niczym morzu, turyści nie powinni zapominać o środkach ostrożności. Morze Martwe jest podwójnie zdradliwe. Dlatego wejście do niego jest możliwe tylko wtedy, gdy przestrzega się kilku ważnych zasad.

Nigdy nie należy rozpryskiwać wodą podczas przebywania w tym morzu. To jedna z najniebezpieczniejszych rzeczy, jakie może zrobić turysta. Robiąc to możesz zwiększyć ryzyko dostania się słonej wody do oczu lub ust, co może spowodować zatrucie i poparzenie błon śluzowych.

  1. Wejdź do wody odwrócony plecami. W tej sytuacji twarz będzie bezpieczna.

  2. Nie należy pływać na brzuchu. Chyba każdy rozumie dlaczego. Trzeba jednak przyznać, że w Morzu Martwym leżenie na brzuchu jest raczej mało prawdopodobne, ponieważ człowiek ciągle przewraca się na plecy. Z pewnością jednak nie należy tego sprawdzać.

  3. Nie wolno nurkować. W tym miejscu bardzo trudno jest zanurzyć się w wodzie, ale niektórym osobom udaje się znaleźć w pozycji, w której znajdują się pod wodą. Grozi to zatruciem i uszkodzeniem błon śluzowych.

  4. Ponadto przypływy i odpływy utworzyły twardą skorupę solną na wybrzeżu morskim, która również zdobi dno morza. Turyści powinni zakładać buty, a nurkowanie jest zabronione w Morzu Martwym.

Mogą nurkować tylko i wyłącznie certyfikowani nurkowie od AOWD (drugiego po podstawowym) wzwyż, którym towarzyszy przewodnik. Ponadto to trwa 4-5 godzin i jest rozłożone na kilka dni. Jeszcze bezpieczniej jest nurkować u wybrzeży Australii, gdzie znaleźli rafę wyższą niż wieża Eiffla. Jednak ci, którzy mieli szczęście zanurkować w Morzu Martwym mówią, że to niezapomniane przeżycie.

Powyższa lista zasad to tylko minimum tego, o czym nie należy zapominać, odwiedzając daną miejscowość turystyczną. Powinniśmy jednak mieć świadomość, że każdy jest swoim kowalem losu i nie da się wtłoczyć tych zasad do głowy każdemu. Z tego powodu Morze Martwe jest drugim najbardziej niebezpiecznym miejscem w Izraelu. Nie zapominaj o tym, to o wielu mówi! I pamiętaj, że Twoje życie jest cenniejsze niż jakiekolwiek ładne miejsce.

Główne zdjęcie: lifesmilegoess.ru