Niewiele osób wie o tym cudownym środku odstraszającym szkodniki. Pragniemy opowiedzieć dlaczego olej neem jest przydatny i jak stosować go do roślin w ogrodzie.

Znalezienie bezpiecznych, nieszkodliwych pestycydów do ogrodu, które rzeczywiście działają, może być wyzwaniem. Wszyscy chcemy chronić przyrodę, nasze rodziny i naszą żywność, ale większość dostępnych naturalnych środków chemicznych wykazuje ograniczoną skuteczność. Ale i tu jest wyjątek - olej neem.

Środek owadobójczy z oleju neem to najlepszy produkt, jaki może sobie wymarzyć ogrodnik. Może być stosowany do opryskiwania, nie pozostawia szkodliwych substancji w glebie, skutecznie ogranicza lub zabija szkodniki, a także zapobiega rozwojowi mączniaka rzekomego na roślinach.

Co to jest olej neem?

Olej neem jest pozyskiwany z miodli indyjskiej (Azadirachta indica), ozdobnej, tolerującej cień rośliny drzewiastej pochodzącej z Azji Południowej i Indii. Oprócz właściwości owadobójczych ma wiele tradycyjnych zastosowań. Od wieków nasiona są wykorzystywane do produkcji wosku, oleju i mydła. Obecnie drzewo neem wchodzi również w skład wielu ekologicznych produktów kosmetycznych.

Olej neem można uzyskać z większej części drzewa, ale to właśnie nasiona zawierają największe stężenie związku owadobójczego. Olej neem ma wiele zastosowań, ale ogrodnicy cenią go za jego właściwości przeciwgrzybicze i bakteriobójcze.

foto: goodhouse.ru

Stosowanie oleju neem w ogrodzie

Udowodniono, że stosowanie oleju neem jest najbardziej korzystne w przypadku opryskiwania młodych roślin. Olej neem będzie w glebie od 3 do 22 dni, a w wodzie od 45 minut do 4 dni. Jest prawie nietoksyczny dla ptaków, ryb, pszczół i dzikich zwierząt. Badania nie wykazały również, aby jego stosowanie mogło powodować raka lub inne choroby. Dlatego olej neem może być całkiem bezpieczny, jeśli jest stosowany prawidłowo.

Olej neem - środek owadobójczy

Środek owadobójczy w postaci oleju neem może być stosowany do opryskiwania wielu roślin. Olej jest najpierw wchłaniany przez roślinę, a następnie przemieszczany do tkanek. Gdy tylko dostanie się do systemu naczyniowego rośliny, owady zjadają go wraz z liśćmi.

To może hamować rozwój larw, zmniejszać populację owadów, a w niektórych przypadkach zasłaniać otwory oddechowe szkodników i zabijać je.

Jest również użytecznym środkiem odstraszającym kleszcze. Olej neem jest również stosowany do zwalczania ponad 200 innych gatunków owadów, w tym:

  • mszyce,

  • mączniaki,

  • kokcydy,

  • mączliki.

Właściwości przeciwgrzybicze oleju neem

Środek grzybobójczy z olejem neem jest przeznaczony do zwalczania chorób roślin, pleśni i rdzy (w przypadku stosowania w roztworze jednoprocentowym). Stosuje się go również jako środek leczniczy:

  • zgnilizna korzeni,

  • plamistość liści,

  • grzyby sadzakowe.

Jak prawidłowo spryskiwać rośliny olejem neem

Nadmierne spryskiwanie roślin olejem neem może doprowadzić do ich całkowitego zniszczenia. Przed spryskaniem całej rośliny należy wypróbować olejek na niewielkiej powierzchni i odczekać 24 godziny, a następnie sprawdzić, czy liście są uszkodzone. Jeśli wszystko jest w porządku, jest mało prawdopodobne, aby olej spowodował uszkodzenie rośliny.

Opryskiwać tylko przy pośrednim oświetleniu lub wieczorem, aby uniknąć poparzenia i umożliwić przeniknięcie substancji do rośliny. Nie należy także stosować oleju neem w ekstremalnych temperaturach (ani zbyt gorących, ani zbyt zimnych). Nie należy opryskiwać roślin, które ucierpiały z powodu suszy lub nadmiernego podlewania.

Stosowanie środka owadobójczego z dodatkiem oleju neem mniej więcej raz w tygodniu pomoże zabić szkodniki i zapobiec chorobom grzybiczym. Preparat należy stosować w taki sam sposób jak inne spraye na bazie oleju, upewniając się, że liście są całkowicie pokryte preparatem.

Czy stosowanie oleju neem jest bezpieczne?

Przede wszystkim na opakowaniu powinna znajdować się informacja o sposobie dawkowania. Obecnie najwyższe stężenie wynosi 3%. Przy prawidłowym stosowaniu olej neem jest bezpieczny.

Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska stwierdza, że olej ten jest ogólnie uznawany za bezpieczny. W związku z tym prawie każda ilość tego produktu na żywności jest dopuszczalna, ale przed użyciem mimo wszystko należy umyć produkt w czystej wodzie pitnej.

Wiele osób zastanawia się, czy olej neem jest szkodliwy dla pszczół. Według większości badań, jeśli olej neem jest stosowany niewłaściwie i w nadmiernych ilościach, może zaszkodzić małym ulom, ale nie ma wpływu na średnie i duże ule. Ponadto środek owadobójczy na bazie oleju neem nie jest przeznaczony do zwalczania owadów, które nie żują liści, jest on bezpieczny dla większości z nich.

Główne zdjęcie: goodhouse.ru