Oczywiście, środki chemiczne również mogą pomóc w walce ze szkodnikami, ale istnieje sposób znacznie bardziej przyjazny dla środowiska. Można uprawiać zwykłe, łatwe w pielęgnacji i uprawie rośliny, które doskonale nadają się do walki ze szkodnikami w ogrodzie.

Jeśli w przeszłości przy wyborze roślin do ogrodu kierowałaś się jedynie kolorem, kształtem i zapachem, być może zainteresuje Cię informacja, że istnieją także rośliny ochronne, które skutecznie pomagają w walce ze szkodnikami, zapobiegają chorobom, przyciągają do ogrodu pożyteczne owady i poprawiają stan gleby. Zebraliśmy dziewięć najbardziej znanych z dzieciństwa roślin, które mogą stać się Twoimi sprzymierzeńcami w walce o plony na grządkach.

1. Mięta jako środek odstraszający

Mięta preferuje dobrze zdrenowaną, wilgotną glebę, toleruje cień i nie wymaga zbyt dużo czasu. Uwielbiamy tę roślinę za jej miętowy smak i aromat, ale wiele owadów jej nie toleruje. Dzięki swojemu zapachowi mięta jest doskonałą rośliną odstraszającą, która może być skuteczna w walce z niepożądanymi owadami.

Na zewnątrz mięta bardzo się rozrasta, dlatego najlepiej trzymać ją w doniczkach i umieszczać wokół roślin, które wymagają ochrony przed szkodnikami. Można również zostawić rozdrobnione liście obok krzewów lub postawić doniczkę z miętą w ogrodzie, w miejscu, w którym lubimy wypoczywać.

Odstrasza: mrówki, komary, ślimaki, myszy.

2. Petunie do ochrony ogrodu

Jeden z najbardziej jaskrawych i najbardziej popularnych kwiatów wśród ogrodników ma również użyteczną właściwość ochrony ogrodu przed szkodnikami. Nieproszonych gości odstrasza delikatny lukrecjowy zapach petunii.

Petunie mogą rosnąć w miejscach półcienistych, ale muszą być chronione przed wiatrem i przeciągami. Aby roślina nie obumarła i pomagała w ochronie przed szkodnikami, można ją sadzić w pojemnikach lub w wiszących donicach.

Odstrasza: koniki polne, mszyce, chrząszcze liściowe.

3. Pyretrum

Planując uprawę rumianku pospolitego należy pamiętać, że roślina ta potrzebuje miejsca. Ten kwiat lubi słońce i dobrze rośnie w wilgotnej glebie. Pyretrum jest naturalnym środkiem owadobójczym i absolutnym liderem w walce ze szkodnikami. Jest nawet stosowany w niektórych gotowych do użycia środkach do zwalczania szkodników ogrodowych.

Zawarte w kwiatach pyretryny dostają się do ciała owada i paraliżują go.

Pyretrum można sadzić obok grządek lub drzew owocowych. Jest również popularnym sposobem ochrony ogrodów przed gryzoniami. Jeśli użyjesz proszku z suszonych kwiatów na młode rośliny, możesz pozbyć się pcheł, larw i gąsienic na długi czas.

Działa odstraszająco na: mrówki, muchy, pchły, mszyce, komary, pająki, roztocza, gryzonie.

4. Lawenda przeciw szkodnikom

Lawenda jest dużą rośliną, która potrzebuje przestrzeni. Lawenda jest często stosowana przeciwko szkodnikom. Nie lubi słabo zdrenowanych gleb, ale dobrze radzi sobie na glebach ubogich i jest odporna na suszę.

Zapach lawendy jest wykorzystywany od czasów starożytnych do łagodzenia stresu, tworzenia olejków eterycznych, perfum. To właśnie dzięki olejkom eterycznym zawartym w lawendzie roślina ta skutecznie odstrasza niektóre szkodniki.

Może odstraszać: muchy, ćmy, pchły, mrówki i mole domowe.

5. Nagietek lekarski w walce ze szkodnikami

Każdy mieszkaniec ogrodu zna ten cudowny kwiat. Oprócz tego, że jest rośliną leczniczą, jest także wiernym obrońcą ogrodu przed szkodnikami i atraktantem dla pożytecznych owadów, takich jak bzygowate, które pomagają zwalczać populacje mszyc.

Nagietek lubi słońce i żyzną, dobrze zdrenowaną glebę. Można uprawiać na grządkach lub obok warzyw, takich jak ziemniaki, kapusta, papryka i pomidory, aby skutecznie zwalczać niepożądane szkodniki. Jeśli posadzisz nagietek obok truskawek, będzie on chronił krzewy przed chorobami i zabezpieczał je przed gniciem korzeni. Liście i łodygi nagietka mogą być również dodawane do gleby i wykorzystywane jako kompost.

Może odstraszać: mszyce, pokrzypkę szparagową, robaki.

6. Bazylia w walce ze szkodnikami

Bazylia jest jednym z najbardziej niezawodnych środków odstraszających szkodniki w ogrodzie. Może nie jest to najładniejsza roślina, ale jest jedną z najbardziej aromatycznych i pożytecznych. Doniczkę z rosnącą bazylią można trzymać w oknie kuchennym lub w doniczce na werandzie.

Może odstraszać: komary, muchy, zawisakowate.

7. Geranium w walce ze szkodnikami

To nie tylko piękna, ale i bardzo pożyteczna roślina, którą można uprawiać zarówno na parapecie, jak i w ogrodzie na zewnątrz. Geranium nadaje się do ochrony ogrodów ze względu na specyficzny zapach, który odstrasza wiele szkodników.

Geranium wytrzymują zimę na zewnątrz, dlatego nie należy tego się obawiać.

Geranium można sadzić wiosną między truskawkami, malinami lub poziomkami jako kwiat odstraszający szkodniki. Jeśli udekorujesz nim balkon w domu, w pomieszczeniach będzie mniej much.

Działa odstraszająco na: mszyce, muchy, cykady, gąsienice.

8. Aksamitki do odstraszania szkodników w ogrodzie

Te kwiaty są bardzo popularne wśród ogrodników, mają wyjątkowe cechy. Ich liście są zdolne do wytwarzania fitoncydów, które zapobiegają rozmnażaniu i rozwojowi bakterii oraz odstraszają różne robaki glebowe (w tym nicienie), które szkodzą ziemniakom i pomidorom. Roślina jest w stanie zwalczać nicienie przez około trzy lata i kontrolować pojawienie się innych odmian przez jeden rok. Aksamitki doskonale chronią też truskawki, kapustę przed szkodnikami. Pomiędzy grządkami można posadzić właśnie te kwiaty.

Działa odstraszająco na: muchy, mszyce, mole.

9. Nasturcja jako kwiat odstraszający

Nasturcja jest także uważana za niezawodną roślinę odstraszającą szkodniki w ogrodzie. Uprawia się ją na grządkach z kapustą, obok szklarni z pomidorami, pod drzewami z wiśnią i morelą, a nawet w pobliżu piwonii. Nasturcja jest nie tylko środkiem odstraszającym szkodniki, ale także zielonym nawozem. Liście stosuje się w grządkach z ziemniakami.

Odstrasza: mączliki, stonkę ziemniaczaną, mszyce, gąsienice.

Główne zdjęcie: goodhouse.ru