7 sierpnia 1982 roku na Fenway Park miało miejsce wielkie wydarzenie: otwarcie sezonu baseballowego. Na boisku rywalizowały dwie drużyny: Boston Red Sox i Chicago White Sox.

foto: laykni.com

Czteroletni Jonathan Keane siedział z ojcem i dwuletnim bratem na miejscach za pierwszą trybuną. W czwartej rundzie do gry wszedł drugi gracz Red Sox, Dave Stapleton. Kij Stapletona zderzył się z piłką. Nagle dzień odpoczynku na stadionie zamienił się w prawdziwą tragedię dla rodziny Keane'ów. Jonathan otrzymał silny cios w głowę. Ojciec dziecka, Tom, początkowo myślał, że piłka uderzyła w trybunę. Potem zobaczył, że jego syn leży na podłodze. Dziecko było nieprzytomne i miało ogromne rozcięcie na głowie. Kibice zaczęli wzywać karetkę.

foto: laykni.com

Nie zastanawiając się długo, zawodnik Red Sox Jim Rice wziął dziecko na ręce i zaniósł je do budynku klubowego, gdzie lekarz drużyny Arthur Pappas mógł pomóc. Zespół medyczny, kierowany przez lekarza, zrobił wszystko co mógł, i przekazał chłopca do Szpitala Dziecięcego w Bostonie. To wszystko, zaczynając od uderzenia do przyjazdu karetki, odbywało się w ciągu trzech minut.

foto: laykni.com

Rice przekazał dziecko medykom i wrócił na boisko, aby dokończyć grę.

Po meczu dziennikarze nazwali go bohaterem, na co Rice odparł: „A gdyby Jonatan był twoim synem, co byś zrobił?”.

Moment, w którym Rice niesie Jonathana, został uwieczniony przez ówczesnego fotografa Heralda, Teda Garlanda.

foto: laykni.com

Jonathan przeszedł pilną operację w celu zmniejszenia ciśnienia w mózgu spowodowanego obrzękiem po uderzeniu. Dzięki szybkiej reakcji Rice'a chłopiec został w porę uratowany. Rice prawdopodobnie uratował mu życie, a na pewno zapobiegł trwałemu uszkodzeniu mózgu.

Jonathan był w ciężkim stanie przez pięć dni. Chłopiec był wtedy zbyt mały i nie pamięta tego dnia, a na pamiątkę pozostała mu jedynie blizna nad okiem.

Wiosną, po tym incydencie, chłopiec został zaproszony do wzięcia udziału w meczu otwarciu z udziałem Red Sox. Dziecko z entuzjazmem przyjęło zaproszenie, ponieważ mogło ponownie spotkać Rice’a.

foto: laykni.com

Po latach Jonathan zdobył dobre wykształcenie w stanie Karolina Północna. Obecnie jest dyrektorem generalnym firmy, która pomaga innym organizacjom w outsourcingu usług telefonicznych. Jest żonaty. Jego żona pracuje jako pielęgniarka. Para ma troje dzieci.

Rice odwiedził Jonathana w szpitalu i po poznaniu sytuacji finansowej rodziny poszkodowanego pokrył wszystkie koszty leczenia dziecka.

Powiedział Associated Press: „Odniosłem sukces w swojej dyscyplinie sportu. Ale jeśli chodzi o coś naprawdę ważnego, to musiała to być historia, kiedy wszedłem na trybuny i wyciągnąłem dziecko, które zostało trafione brudną piłką”.

Tak powiedział sportowiec na przyjęciu „National Baseball Hall of Fame”.

foto: laykni.com

Jim przez 16 lat grał w baseball w drużynie Red Sox. Będąc z powołania, zawodnik osiągnął ogromną liczbę rekordów i osiągnięć w sporcie, który kocha. 26 lipca 2009 r. został wpisany do „National Baseball Hall of Fame”.

Główne zdjęcie: laykni.com