Znane rośliny nootropowe, takie jak miłorząb japoński i ashwagandha, nie rosną w zwykłych ogrodach, trzeba ich szukać w aptekach lub sklepach z produktami ajurwedyjskimi. Jednak można uprawiać te rośliny, które dobrze wpływają na funkcjonowanie mózgu. Wiele z nich jest Ci dobrze znanych.

Te rośliny poprawiają stan naczyń mózgowych, mają pozytywny wpływ na pamięć i zdolności poznawcze, a także zapobiegają rozwojowi guzów mózgu, demencji starczej i choroby Alzheimera. Zdziwisz się! Większość z tych roślin znamy z dzieciństwa. Nie są to egzotyczne rośliny, takie jak ashwagandha, żeń-szeń czy ginko biloba, lecz zwykłe składniki i przyprawy do zup i sałatek. Przyjrzyjmy się na nowo znanym ziołom i pamiętajmy o uprawie ich na grządce.

Pietruszka naciowa

Tak, najzwyklejsza pietruszka naciowa jest skarbnicą witaminy K, która chroni nerki, kości, krew i wzmacnia naczynia krwionośne, w tym mózg. Pietruszka naciowa zawiera również silny przeciwutleniacz o udowodnionej skuteczności przeciwnowotworowej i przeciwzapalnej - flawonoid apigeninę, który naukowcy uważają za jeden z najbardziej obiecujących leków przywracających funkcje mózgu. Badania nad komórkami macierzystymi wykazały, że po dodaniu apigeniny przekształcają się one w neurony. To znaczy, że pietruszka naciowa pomaga w tworzeniu nowych komórek mózgowych i wzmacnia połączenia między nimi. Apigenina występuje również w tymianku i czerwonej papryce.

Czosnek

Uwielbiamy go za odporność na wirusy i przeziębienia. Jak się okazuje, czosnek jest również przydatny w zwalczaniu zaburzeń układu nerwowego dzięki składnikom, które pomagają zatrzymać zachodzące w mózgu procesy zapalne pogarszające funkcje poznawcze. Liczne badania wskazują na silne działanie lecznicze czosnku i jego zdolność do zwalczania nowotworów, w szczególności powstawania guzów mózgu. Podsumowując, jeśli zastanawiałeś się, czy posadzić czosnek w tym roku, odpowiedź jest oczywista - posadź go! Oto, jak to zrobić.

Melisa

To aromatyczne, lecz skromne zioło, które chętnie dodajemy do herbaty, nie tylko uspokaja. Melisa pomaga w szybkiej regeneracji komórek, odbudowuje system nerwowy, jest zalecana w zaburzeniach lękowych i depresji oraz w problemach ze snem. Melisa jest doskonała na bóle głowy, a także korzystnie wpływa na funkcje poznawcze mózgu, ponieważ poprawia pamięć i koncentrację oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera. Substancje czynne zawarte w melisie pomagają leczyć komórki mózgowe, które uległy zniszczeniu w wyniku procesów degeneracyjnych.

Rozmaryn

Pachnąca przyprawa, która jest źródłem leczniczego olejku eterycznego o silnych właściwościach przeciwzapalnych i wspomaga pracę mózgu. Aromat rozmarynu pobudza, pomaga się skoncentrować oraz zwiększa szybkość i dokładność w pracy. Antyoksydanty i kwas karnozowy zawarte w rozmarynie chronią mózg przed uszkodzeniami wywołanymi przez wolne rodniki i starzeniem się. A jeśli masz zły nastrój, zerwij gałązkę rozmarynu, poczuj jego zapach, a na pewno poprawi Ci się humor!

Szałwia

Jeśli posadzisz szałwię w swoim ogrodzie, nie tylko ozdobi przestrzeń swoimi fioletowymi kwiatami, ale stanie się także prawdziwą apteczką dla całej rodziny. Szałwia, oprócz wielu innych właściwości leczniczych, jest uznawana za środek korzystny dla mózgu. Badania wykazały, że terpeny i fenole wchodzące w jego skład mają pozytywny wpływ na pamięć, dokładność wykonywania czynności myślowych, koncentrację, spostrzegawczość, zmniejszają zmęczenie psychiczne i pomagają zapobiegać chorobie Alzheimera.

Wszystkie te rośliny można uprawiać nie tylko w ogrodzie warzywnym, ale także w domu, w doniczkach, przez cały rok. Najważniejsze jest zapewnienie im dobrego oświetlenia, drenażu i odpowiedniego, niezbyt częstego podlewania. Dodaj je do swoich posiłków, a zauważysz, że zaczniesz mniej zapominać i więcej się uśmiechać.

Główne zdjęcie: goodhouse.ru