Ten artykuł jest dedykowany szczęśliwym posiadaczom tak niezbędnego przedmiotu domowego użytku, jakim jest multicooker lub szybkowar!

Multicooker to prawdziwe zbawienie dla tych pań, które ze względu na szybkie tempo życia nie mogą spędzać wielu godzin w kuchni.

Jak używać multicookera

1. Po 5-6 godzinach gotowania w trybie „Duszenie” uzyskuje się pyszne mleko skondensowane.

foto: cooku.ru

2. Można gotować mleko przez 1 godzinę w tym samym trybie.

foto: cooku.ru

3. Obudowa garnka doskonale zatrzymuje ciepło, więc jeśli wieczorem fermentujesz ciepłe mleko, rano możesz cieszyć się wspaniałym kefirem.

foto: cooku.ru

4. W trybie „Gotowania na parze” jajka na miękko można zrobić w 5 minut, a jajka na twardo w 12 minut.

foto: cooku.ru

5. Tryb „Pilaw” ułatwia przyrządzanie pieczonych ziemniaków o złotej skórce. Nie trzeba mieszać ziemniaków ani kontrolować całego procesu: multicooker sam wie, kiedy przełączyć się na tryb podgrzewania.

foto: cooku.ru

6. Ziemniaki można również ugotować w trybie „Duszenia” bez przyrumieniania od spodu.

foto: cooku.ru

7.Tryb „Pilaw” to prawdziwy skarb dla leniwych: za jego pomocą można przygotować wykwintny obiad z przygotowanych wcześniej pierogów. W tym celu należy włożyć do multicookera 0,5 kg pierogów i wlać 100 ml wody. Przed gotowaniem posól i popieprz pierogi oraz dodaj łyżkę masła.

foto: cooku.ru

8. Tryb „Pieczenie” umożliwia smażenie ryb i przyrządzanie dowolnego mięsa.

foto: cooku.ru

9. Tryb „Duszenie” to najlepszy wybór do przyrządzania najbardziej aromatycznych potraw.

foto: cooku.ru

10. Tryby „Duszenie” lub „Kasza gryczana” umożliwiają przyrządzanie 2 dań jednocześnie: kaszy lub przystawki na spodzie, a mięsa, kotletów lub kiełbasek na wierzchu w specjalnym koszyczku.

foto: cooku.ru

11. W trybie „Duszenie” można przygotować pyszną zupę w 90 minut.

foto: cooku.ru

12. W trybach „Pieczenie” i „Pilaw” można przygotować wspaniałe danie z makaronu i mięsa. W tym celu należy najpierw podsmażyć mięso mielone i cebulę w trybie „Pieczenie”, a następnie dodać makaron (mogą być dowolne) przed włączeniem trybu „Pilaw”.

Zalej makaron niewielką ilością wrzącej wody, tak aby tylko końcówki makaronu wystawały z wody. Dopraw solą i wymieszaj składniki przed naciśnięciem przycisku programu.

foto: cooku.ru

Główne zdjęcie: cooku.ru