Aktorka Uma Thurman obchodzi swoje urodziny 29 kwietnia. W 2022 r. skończy 52 lata.

Niewiarygodnie piękna Uma Thurman martwiła się o swój wygląd, a wiele lat później o liczne zdrady męża. Co jeszcze jest niezwykłego w życiu aktorki?

Spotkanie z rodziną Thurman

Uma Thurman ma bardzo nietypową rodzinę. Jej matka Nena, szwedka o szlacheckim pochodzeniu, ma tytuł baronowej. Ze strony matki Uma Thurman jest jedną z dalekich potomkiń króla Anglii Edwarda I, który żył w średniowieczu. Jej matka była odnoszącą sukcesy modelką, a z upływem lat przekwalifikowała się na psychoterapeutkę, również odnoszącą sukcesy.

Uważa się, że ojciec aktorki, Robert Thurman, wykładowca na wydziale religii Uniwersytetu Columbia, jest pierwszym Amerykaninem w historii, który został mnichem buddyjskim. Pięć lat później zrezygnował z tego stanowiska, ale nie porzucił nauki buddyzmu. Ojciec aktorki przyjaźni się z Dalajlamą i stoi na czele Amerykańskiego Domu Tybetańskiego, który reprezentuje dziedzictwo tybetańskie w USA. Ze swoimi wykładami Thurman podróżował po całym świecie.

Co kryje się pod imieniem

Imię aktorki jest również dość nietypowe, choć jesteśmy do niego przyzwyczajeni. Jej pełne imię to Uma Karuna. Było to imię jednej z hinduskich bogiń, która uosabiała piękno, a także żony boga Śiwy. Jak można się domyślić, to ojciec wybrał imię dla swojej córki. Uma Thurman ma także trzech braci, z których wszyscy również noszą imiona tybetańskich bóstw.

Niezadowolona z odbicia w lustrze

W młodości piękna Uma była bardzo niepewna siebie. Czuła się niezręcznie ze względu na swój wysoki wzrost (182 cm) i szczupłą sylwetkę, dlatego nosiła głównie workowate ubrania. Uma ma również stopę w rozmiarze 42, co stało się fetyszem Quentina Tarantino, dla którego duże stopy są bardzo atrakcyjne.

Jedna z hollywoodzkich legend głosi, że ta cecha aktorki była wisienką na torcie, kiedy wybrał ją do roli Mii Wallace w legendarnym „Pulp Fiction”, ale musiał namówić Umę, by zdjęła buty i wystąpiła boso w legendarnej scenie tańcząc z Johnem Travoltą.

Muza Quentina Tarantino

Uma Thurman została nazwana muzą Quentina Tarantino. Oprócz filmu „Pulp Fiction” zagrała główną rolę w jego dylogii „Kill Bill”. Podobno kochał ją przez całe życie. Podczas gdy Uma wychodziła za mąż, rodziła dzieci i rozwodziła się, w życiu osobistym Quentina Tarantino nic się nie działo.

W 2019 roku widzowie ucieszyli się: w końcu ich ulubieńcy są razem! Pojawiając się razem na czerwonym dywanie jednego z festiwali, Uma Thurman i Quentin Tarantino nie ukrywali, że coś do siebie czują, a na przyjęciach przytulali się i całowali. Oficjalne potwierdzenie oczywiście nie nastąpiło. Romans nie trwał długo.

Mężowie Umy Thurman

Uma Thurman była bardzo młoda, gdy po raz pierwszy wyszła za mąż za Garry'ego Oldmana. To nie był najlepszy okres w jego życiu: w tamtych latach dużo pił. Młoda żona wytrzymała dwa lata, a następnie wniosła pozew o rozwód. Zawarli umowę, że nigdy nie będą o sobie mówić w wywiadach, ale Uma mimo to krótko oceniła ich małżeństwo: to był błąd.

Drugim mężem Umy Thurman był kolega Ethan Hawke, z którym poznali się na planie filmu „Gattaca”. Urodziła mu dwoje dzieci: córkę Maję i syna Levona.

Uma bardzo kochała swojego męża, a on zdradzał ją bez przerwy: z innymi aktorkami, a nawet z nianią ich dzieci. Ich małżeństwo zostało jednak zniszczone przez Angelinę Jolie, z którą Ethan Hawke miał romans na planie filmu „Złodziej życia”. Potem jej były mąż zrozumiał wszystko i nawet zadedykował swojej byłej żonie książkę „Dla Karuny”, ale Uma Thurman na dobre zamknęła tę stronę swojej biografii.

Aktorka miała wieloletni romans z miliarderem Arpadem Brussonem, który zakończył się w 2012 r. ślubem i narodzinami córki Luny. Małżeństwo trwało jednak dwa lata i zakończyło się długą i wyczerpującą sprawą sądową o dziecko. Po tym wydarzeniu Uma Thurman musiała poddać się leczeniu z powodu depresji.

Uma Thurman kontra Harvey Weinstein

W 2020 r. Uma Thurman poparła kobiety, które padły ofiarą molestowania ze strony niegdyś bardzo wpływowego producenta Harveya Weinsteina i powiedziała, że ona również stała się jego celem. Od czasu pracy w filmie „Pulp Fiction” z zaciśniętymi zębami wysłuchiwała wątpliwych komplementów i jawnych obelg, udając, że nie przyjmuje do wiadomości aluzji.

Quentin Tarantino również oberwał: aktorka powiedziała, że skarżyła mu się na Weinsteina, ale Quentin Tarantino nic z tym nie zrobił. W tym samym czasie Thurman przypomniała Quentinowi kilka żenujących historii z planu zdjęciowego, w wyniku czego Tarantino popadł w depresję i musiał udać się do terapeuty.

Plany na przyszłość

Uma Thurman jest zadowolona z codziennych przyjemności. Uwielbia zajmować się swoimi zwierzętami - ma cztery psy i kota - oraz ukochanym ogrodem. Aktorka uwielbia też robić na drutach, ale bardziej cieszy ją sam proces niż efekt końcowy, dlatego też nigdy nie ukończyła żadnego dzieła. W 2018 roku Uma Thurman złożyła wniosek o przyznanie jej szwedzkiego obywatelstwa. Pożegnawszy się z kinem, zamierza osiąść w jednym z zakątków swojej historycznej ojczyzny.

Główne zdjęcie: goodhouse.ru