Nasi przodkowie wierzyli, że po zachodzie słońca jest to czas ciemnych sił i złych duchów. Wierzono, że wieczór należy spędzać w domu z rodziną, aby uchronić się przed złym okiem i nie spłoszyć szczęścia. Podpowiadamy, czego nie należy robić, gdy zajdzie słońce!

Liczenie pieniędzy i pożyczanie pieniędzy

Nasi przodkowie wierzyli, że po zachodzie słońca nie należy po prostu pożyczać pieniędzy ani spłacać długów. Zabronione było także liczenie pieniędzy i branie ich do ręki. Portfele można było wyciągać tylko w świetle dziennym, w przeciwnym razie rodzinę czekała bieda.

Chodzenie do łaźni

Nie wolno było kąpać się w zbiornikach wodnych po zachodzie słońca. Nasi przodkowie wierzyli, że w rzekach, jeziorach i stawach mieszkają syreny i wodnicy, którzy nocą szukają ofiar. Zabronione było chodzenie do łaźni po zachodzie słońca, aby nie denerwować te istoty. Nawet dziś ludzie powinni kąpać się w domu tylko we własnej wannie. Zwłaszcza gdy są sami.

Otwieranie drzwi wejściowych

Ten przesąd był szczególnie ważny. Dzieciom surowo zabraniano otwierać drzwi w nocy. Wielu wierzyło, że dobrzy ludzie poproszą o schronienie przed zachodem słońca. I że tylko czarownice i czarnoksiężnicy wędrowali nocą. Dobrzy ludzie już wtedy spali i nie budzili innych.

Pozostawianie szeroko otwartych okien

W dawnych czasach okiennice były zawsze zamykane na noc z tego samego powodu, dla którego zamykano drzwi. Obecnie okiennice są podobne do zasłon i wiele osób uważa, że po zachodzie słońca powinny być mocno zaciągnięte. Uchroni to przed ciekawskimi spojrzeniami i światłem księżyca. Wierzono, że światło księżyca padające na śpiącego człowieka może pozbawić go rozumu. To oczywiście nieprawda, ale spanie w świetle księżyca rzeczywiście może być problematyczne.

Główne zdjęcie: google.com