Z wiekiem każdy z nas zaczyna inaczej patrzeć na życie i nabiera pewnej mądrości. To zadziwiające, że akceptując pewne fakty w młodości, nasze życie może być zupełnie inne! Somerset Maugham uważał, że można żyć szczęśliwie i spokojnie, uświadamiając sobie jeden fakt dotyczący ludzi...

Kiedyś powiedział:

„Samolubstwo jest naturalną cechą człowieka”

Te słowa Maughama były dla wielu pewnym odkryciem: „Kiedy będziesz starszy, zrozumiesz, że na świecie można żyć tylko pod jednym warunkiem: musisz zrozumieć, że samolubstwo jest naturalną cechą człowieka. Domagasz się od innych bezinteresowności, ale to jest potworne żądanie: chcesz, aby poświęcili swoje pragnienia na rzecz twoich.

Dlaczego mieliby to robić? Kiedy pogodzisz się z myślą, że każdy żyje tylko dla siebie, będziesz o wiele bardziej wyrozumiały dla swoich bliźnich. Przestaną cię rozczarowywać, a ty będziesz ich traktował z dużo większym szacunkiem. Ludzie pragną w życiu tylko jednej rzeczy: przyjemności”.

W czym się myli? Ma rację: naturalnym pragnieniem każdego z nas jest dbanie o własne potrzeby. Przychodzimy na świat i odchodzimy z niego zupełnie sami, dlaczego więc nie zadbać o najważniejszą osobę na świecie - o siebie? Szczęście to brak dyskomfortu, a nasze życie może być wygodne tylko wtedy, gdy jest wygodne dla nas samych, gdy naprawdę kochamy siebie i możemy uświadomić sobie, że każdy z nas ma takie prawo i pragnienie.

Główne zdjęcie: google.com