Czy kiedykolwiek zauważyłeś, że kiedy myślisz sobie (w weekend lub po nieprzespanej nocy): „Wreszcie się wyśpię” i spędzasz 12 godzin w łóżku, w końcu czujesz się jeszcze gorzej? Dlaczego tak się dzieje i co można z tym zrobić - wyjaśnia dr n. med. specjalizujący się w medycynie snu.

- Optymalna długość snu wynosi od 4 do 10 godzin. Nasze rytmy okołodobowe, podobnie jak długość snu, są określane przez genetykę. Niektórym wystarczą 4 godziny, aby czuć się dobrze, inni potrzebują 10 godzin i nic na to nie można poradzić.

Niedobór snu, jak również jego nadmiar, ma negatywny wpływ na nasze samopoczucie - pojawiają się bóle głowy i zmęczenie.

Warto wspomnieć, że za optymalne uważa się budzenie z fazy snu REM, która kończy każdy 90-minutowy cykl faz snu. Kiedy „śpimy dłużej”, częściej budzimy się z głębszych faz snu, co prowadzi do dyskomfortu.

Ponadto nadmiar i niedobór snu prowadzą do zwiększenia ryzyka chorób układu krążenia, cukrzycy, otyłości i niepokoju.

W ten sposób każdy określa swoją optymalną długość i stara się jej trzymać. To samo dotyczy pory snu.

W niektórych sytuacjach może jednak wystąpić nadmierna senność, na przykład z powodu depresji lub zaburzeń snu w nocy z powodu bezdechu sennego. W takim przypadku konieczna jest diagnostyka i leczenie podstawowej choroby.

W przypadku pracy zmianowej, pracy na nocnych zmianach, obowiązują pewne zasady dotyczące odpoczynku, choć nie jest możliwe całkowite wyeliminowanie szkodliwego wpływu pracy zmianowej.

W szczególności jeśli dana osoba pracuje na nocnej zmianie, następny dzień jest zwykle „dniem przeznaczonym na odpoczynek”. Nie należy jednak tego dnia spać więcej niż zwykle, niezależnie od tego, jak bardzo by się chciało, gdyż w przeciwnym razie rytm okołodobowy ulegnie znacznemu przesunięciu i trudniej będzie położyć się wieczorem spać o właściwej porze.

W przypadku nocnego lotu, jeśli przylatujesz rano, możesz przespać się w hotelu przez kilka godzin, jeśli po południu, powstrzymaj się od spania do wieczora. Można jednak położyć się do łóżka godzinę wcześniej niż zwykle.

Aby zachować przytomność przez cały dzień, można skorzystać z prysznica kontrastowego lub po prostu umyć twarz zimną wodą i otoczyć się jasnym światłem dziennym. Herbata i kawa są dopuszczalne, o ile nie są nadmiernie pobudzające i nie zakłócają snu. Pomocne mogą być ćwiczenia, spacery i wszelka aktywność kardio w ciągu dnia.

Główne zdjęcie: google.com