I jak zawsze, mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus - nawet w tej kwestii nasze upodobania okazały się zupełnie inne.

„Oczy są zwierciadłem naszej duszy” - tak się powszechnie uważa. Rzeczywiście, nasze oczy odzwierciedlają nasz wewnętrzny świat, nasze prawdziwe uczucia, których nie da się ukryć. Długi kontakt wzrokowy z człowiekiem ma na ogół niesamowitą moc, ale jego brak i obawa przed długim patrzeniem w oczy rozmówcy zdradza niepewność.

Nowe badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii wykazało, że kolor oczu odgrywa ogromną rolę w naszej atrakcyjności dla płci przeciwnej. Nawet w dobie randkowania przez Internet to kryterium pozwala nam wyróżnić się wśród innych w Internecie. Dowiedz się, co wynika z badań i jaki kolor oczu jest najbardziej atrakcyjny.

Najbardziej czarujący okazali się mężczyźni o niebieskich oczach. Niebieskoocy mężczyźni otrzymali najwięcej polubień od uroczych kobiet - 47 ze 173 dopasowań, czyli 27,17% ogółu. Kolejnymi najpopularniejszymi kolorami były: brązowy (21,97% głosów), zielony (16,76%), piwny (15,03%) i czarny (10,98%).

Brązowe oczy znalazły się na szczycie listy najpopularniejszych oczu dla kobiet według mężczyzn. Co zaskakujące, na drugim miejscu wśród uczestników badania znalazł się bardzo rzadki nienaturalny odcień fioletu. Kolor ten uzyskał 19,88% głosów wśród mężczyzn.

Jednak kobiety, w przeciwieństwie do mężczyzn, nie uznały tego koloru oczu za uwodzicielski: fiolet znalazł się na ostatnim miejscu w ich rankingu. Zielony został uznany za najbardziej nieatrakcyjny kolor oczu przez mężczyzn (11,49% ogółu). Oto jak różne mogą być gusta płci przeciwnej.

Jednak kryteria, które skłaniają nas ku konkretnej osobie, zależą od niej samej i łatwo mogą ulec zmianie. Niektórzy będą oceniać ten sam kolor pozytywnie, a inni negatywnie.

Co ciekawe, brązowy jest nie tylko najbardziej atrakcyjnym kolorem oczu wśród kobiet według mężczyzn, ale jest również najczęściej występującym kolorem na świecie. Około 70% mieszkańców świata ma oczy tego koloru. Niebieski jest drugim co do częstości występowania kolorem oczu, występuje u 8-9% ludzi. Zielony jest najrzadszym kolorem, ponieważ występuje u zaledwie 2% ludności świata.

Ness Cooper w The Sex Consultant, twierdzi, że na kolor oczu mogą mieć wpływ wydarzenia z naszej przeszłości. Uważa, że możemy być podświadomie przyzwyczajeni do preferowania jednego odcienia nad drugim.

„Jeśli na przykład wolisz niebieskie oczy, być może po prostu w dzieciństwie miałeś dobre doświadczenia z osobami o takich oczach. Twoja pamięć może pamiętać te chwile, gdy będziesz szukać przyszłego partnera” - powiedziała Cooper.

Specjalistka zasugerowała, że ludzie mogą bardziej lubić kolor oczu u osób, do których są silnie przywiązani. „Chociaż badania na ten temat są wciąż niepełne, może się okazać, że lubimy kolor oczu podobny do koloru oczu bliskich osób, z którymi spędzaliśmy dużo czasu, gdy byliśmy mali” - dodaje Ness Cooper.

Główne zdjęcie: wday