Kuchnia jest najbardziej funkcjonalnym pomieszczeniem w każdym domu. Istotną rolę odgrywa tu praktyczność. Dlatego podczas remontu lub zmiany wystroju kuchni łatwo jest popełnić głupie błędy, które będą Cię irytować przez wiele lat. Aby uchronić Ciebie przed tego typu problemami, pragniemy opowiedzieć o 7 najgorszych i najczęściej popełnianych błędach w projektowaniu kuchni.

Idealny remont kuchni

Jeśli zapytasz ludzi, jakie jest ich ulubione pomieszczenie w domu, najprawdopodobniej zwycięży kuchnia. Jednak nawet wspaniała kuchnia bez remontu szybko znudzi się i nie będzie już motywować do tworzenia kulinarnych arcydzieł. Jeśli tak się stanie, musisz zabrać się za przebudowę i uniknąć poniższych głupich błędów.

Kafelki + laminat

Nie jest to właściwe połączenie dla kuchni, ale wiele osób decyduje się na nie, ponieważ wygląda pięknie. W rezultacie w pobliżu szafek znajdują się płytki, a na pozostałej powierzchni podłogi w kuchni znajduje się laminat.

Tak naprawdę połączenie między płytkami a laminatem jest miejscem, do którego dostaje się najwięcej wilgoci i brudu. Utrzymanie czystości z taką podłogą to jedynie marzenie. Dlatego warto zdecydować się na kuchnię tylko z płytkami (najlepiej) lub z laminatem (też nieźle).

Niewłaściwy kolor

Wysoce funkcjonalna kuchnia potrzebuje odpowiednich kolorów, które sprawią, że różne plamy będą mniej widoczne. Z tego powodu najlepszym wyborem jest kolor neutralny, taki jak szary kolor antracytowy. Ciemne plamy będą bardziej widoczne na białej powierzchni, natomiast na czarnej powierzchni widoczne będą ślady wyschniętej wody. Ogólnie rzecz biorąc, czarny kolor to najgorsze rozwiązanie do kuchni, ponieważ po wytarciu takiej powierzchni nie da się uniknąć plam. Dlatego nawet przy wyborze płyty grzewczej najlepiej zdecydować się na wersję białą.

Uchwyty do szafek górnych

Wybierając szafki kuchenne otwierane do góry, zapewniasz sobie zarówno wygodę, jak i dobry wygląd. Nie ma znaczenia, czy są wyposażone w zawiasy i samozamykacze, czy w drogie mechanizmy. Szafki są często wyposażone w niepotrzebne uchwyty, które tylko przeszkadzają i psują wygląd. Najlepiej jest wybrać szafki otwierane do góry. Pozwala to na idealne zamykanie i otwieranie szafek. I nie ma żadnych zbędnych uchwytów!

Szafki kuchenne nie pod sam sufit

Nawet jeśli szafki górne są za wysoko, zawsze możesz umieścić w nich przedmioty sezonowe lub rzadko używane, nawet jeśli będziesz musiała użyć krzesła lub drabiny, aby się do nich dostać. Taka kuchnia nie tylko wygląda lepiej, ale także zapobiega gromadzeniu się bałaganu, kurzu, brudu i starych gazet.

Brak gniazdek elektrycznych i słabe oświetlenie

Przytłumione, miękkie oświetlenie może być używane w sypialniach, ale zdecydowanie nie w kuchni. Najlepiej zawczasu przemyśleć kilka rozwiązań dotyczących oświetlenia, tak aby każdy zakątek był widoczny o każdej porze dnia. Jeśli chodzi o gniazdka elektryczne, należy wcześniej obliczyć, ile urządzeń będzie używanych jednocześnie. Naszym zdaniem wykonanie mniej niż 8 gniazdek w nowoczesnej kuchni nie jest dobrym pomysłem.

Nieodpowiednie rozmieszczenie sprzętu

Sprzęt najlepiej umieszczać na wysokości pasa, uwzględniając wzrost wszystkich członków rodziny. Lepiej zawczasu obliczyć odpowiednią wielkość i wysokość sprzętu AGD, aby później nie musieć ledwo sięgać do mikrofalówki lub stawać na krześle, aby wyciągnąć z piekarnika upieczone ciasto.

Ogrzewanie podłogowe

Próbując zaoszczędzić pieniądze lub nie ufając fachowcom, właściciele często sami robią remont, popełniając oczywiste błędy. Dopiero po zainstalowaniu ogrzewania podłogowego okazuje się, że pod szafkami kuchennymi, a tym bardziej pod lodówką, jest ono zupełnie niepotrzebne. Dlatego należy wcześniej zaplanować rozmieszczenie sprzętu AGD i mebli, aby uniknąć takich nieprzyjemnych sytuacji.

Trudno jest samodzielnie wykonać dobry remont kuchni, ale jest to możliwe. Nawet w małej starej kuchni można stworzyć przyjemny kącik. Najważniejsze to mieć wyobraźnię i być gotowym do zastosowania swoich najśmielszych pomysłów na przebudowę kuchni.

Główne zdjęcie: zelv