Mruczenie jest unikalną cechą kota, która nie występuje u innych zwierząt. Wszystkie koty potrafią mruczeć, nawet lwy. Zawsze uważano, że jest to oznaka dobrego nastroju zwierzaka. Ale to nie jest takie łatwe. Okazuje się, że te zwierzęta nie tylko okazują swoje przywiązanie i radość poprzez mruczenie.

Co oznacza mruczenie kota?

Naukowcy uważają, że te wąsate zwierzęta wydają te dźwięki przy wielu sytuacjach. Jak się okazuje, koty mruczą niemal od urodzenia. Dlatego profesor Bjarne Braastad z Norweskiego Uniwersytetu Ekologii i Nauk Przyrodniczych uważa, że zwierzę pokazuje, iż jest zadowolone i nie ma potrzeby niczego zmieniać. Podczas badań zauważył, że istnieje inny rodzaj mruczenia, który jest głośniejszy. Zdaniem naukowca, w ten sposób koty pokazują, że czegoś chcą od swoich właścicieli, np. chcą jeść. Czasami mruczą również, gdy odczuwają ból. Naukowcy uważają, że w takich przypadkach zwierzę próbuje się uspokoić.

Ciekawostki na temat wpływu mruczenia

W badaniach przeprowadzonych w latach 90. na Uniwersytecie w Nowym Jorku naukowcy odkryli, że gęstość kości poprawia się dzięki mruczeniu. Eksperyment przeprowadzono na indykach, a jego wyniki potwierdziły przypuszczenia naukowców.

Mruczenie kota należy właśnie do tej kategorii - ma częstotliwość od 25 do 150 Hz. W związku z tym jest prawdopodobne, że mruczenie jest jednym z kocich sposobów na zachowanie zdrowia i powrót do zdrowia po doznaniu urazu. Zdrowe koty mruczą również w pobliżu rannych osób, prawdopodobnie w celu udzielenia pomocy podczas leczenia.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego dowiedli, że koty mogą mieć również terapeutyczny wpływ na ludzki organizm. W eksperymencie wzięło udział 20 osób, które przez kilka minut patrzyły na zdjęcia kotów i wsłuchiwały się w ich mruczenie. Stwierdzono, że mruczenie kotów normalizuje ciśnienie krwi i poprawia napięcie naczyń krwionośnych w mózgu. Od dawna udowodniono również, że mruczenie może działać kojąco, co pomaga zmniejszyć ryzyko zawału serca i udaru krwotocznego.

W jaki sposób koty mruczą?

Wciąż nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Niektórzy uważają, że dźwięk ten jest spowodowany przepływem krwi przez klatkę piersiową.

Większość naukowców jest jednak przekonana, że źródłem dźwięku są mięśnie krtani, które wprawiają w wibracje struny głosowe. Tak jest za każdym razem, gdy kot wykonuje wdech lub wydech.

Główne zdjęcie: google.com