Kilka miesięcy temu moja córka dała mi zadanie. Narysowała długopisem na jasnej poduszce na kanapie. Odruchowo chwyciłam za wilgotną szmatkę i zaczęłam mocno pocierać powierzchnię. Oczywiście nie udało mi się pozbyć śladu.

Rozmazana niebieska plama na poduszce to wszystko, co udało mi się osiągnąć. Po tak pochopnym kroku postanowiłam nie pogarszać sytuacji. Zaczęłam szukać skuteczniejszej metody czyszczenia kanapy niż woda i szmatka. Od dłuższego czasu chciałam wyczyścić moją kanapę z plam.

Nie chciałam kupować specjalnego środka czyszczącego - jest drogi. Pranie na sucho jest jeszcze droższe. Postanowiłam stosować wyłącznie środki ludowe. To zadziałało!

Od razu chcę przestrzec gospodynie domowe przed błędem, który sama popełniłam. Wybierz metodę czyszczenia i środki czyszczące tylko na podstawie materiału obiciowego Twojej kanapy.

Czyszczenie z użyciem szarego mydła

Jakkolwiek banalnie to brzmi, to właśnie to mydło uratowało moją kanapę od plamy po niebieskim długopisie. Ta metoda jest uniwersalna. Nie krępuj się dodać tego sposobu do swojej skarbonki, jeśli masz kanapę z tapicerką welurową, sztruksową lub szenilową.

Jak czyścić:

 • Weź szare mydło w płynie. Wystarczy jedna łyżka. Można też użyć zwykłego mydła w kostce. Zetrzyj na tarce i rozpuść w ciepłej wodzie.

 • Dodaj taką samą ilość wody i wymieszaj.

 • Zwilż gąbkę roztworem mydła i delikatnie pocieraj plamę. Pocieraj miękką stroną. Szorstka strona zadziała lepiej, ale istnieje szansa na uszkodzenie tkaniny. Zamiast gąbki można użyć szczoteczki do zębów.

 • Delikatnie wyszoruj plamę.

Pozostaje tylko przetrzeć plamę suchą, czystą szmatką.

Jest mała wada tej metody, nie sprawdza się ona w przypadku starych plam.

Czyszczenie za pomocą sody oczyszczonej

Bardzo lubię środki do czyszczenia kanapy na bazie sody oczyszczonej. Jest kilka wersji, wszystkie polecam do wykorzystania.

Zacznę od mojej ulubionej metody.

Rogóżka długo wytrzymuje, nie gniecie się, nie zmienia kształtu, jest ekologiczna i hipoalergiczna

Jak czyścić:

 • Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest użycie gąbki, aby lekko zmoczyć powierzchnię kanapy. Ułatwiam to sobie używając spryskiwacza.

 • Teraz posyp sodą oczyszczoną.

 • Zostaw tak na pół godziny. Jeśli widzisz, że soda oczyszczona zaczęła zasychać, spryskaj te miejsca za pomocą spryskiwacza.

 • Po pół godzinie weź szczotkę i zacznij szorować powierzchnię. Zwróć szczególną uwagę na silne zabrudzenia.

 • Pozostaw kanapę do wyschnięcia. Możesz otworzyć okno, więc proces będzie przebiegał szybciej.

 • Teraz weź odkurzacz i dokładnie pozbieraj sodę oczyszczoną. Ciemne, tłuste plamy i nieprzyjemny zapach od razu znikną.

Znam wiele gospodyń wybierających kanapę, kierujących się kolorem obicia, preferujących ciemne odcienie od jasnych. Więc ta metoda z sodą oczyszczoną może z łatwością zadbać o nawet najjaśniejszą tapicerkę. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie do kanap z mikrofibry, takich jak te. Rozważ tę opcję tapicerki. Jeśli masz w domu zwierzaka, to będzie jak najbardziej odpowiednia. Tkanina jest odporna na pazury zwierząt.

Mikrofibra zachowuje kolor, nie jest narażona na blaknięcie, nie zmienia swojej tekstury i jest bardzo odporna na przetarcia.

Czyszczenie za pomocą sody oczyszczonej i detergentu

Piana z sody oczyszczonej i detergentu doskonale odświeża powierzchnię Twojej kanapy. Metoda ta nadaje się do absolutnie wszystkich powierzchni.

Jak czyścić:

 • Do litra ciepłej wody dodaj po 2 łyżki płynu do mycia naczyń i sody oczyszczonej.

 • Dobrze spień roztwór.

 • Nanieś pianę na powierzchnię i pozostaw na 10 minut. Silne zabrudzenia należy szorować dodatkowo szczotką lub gąbką.

 • Pozostałą pianę i zabrudzenia wyczyść czystą wodą. Podoba mi się to, że kanapa po tym zabiegu bardzo szybko schnie i nawet kolor staje się bardziej jaskrawy.

Główne zdjęcie: xitrosti.com