Wielu z Was zapewne słyszało o tym, by nie pić z cudzych kubków - zwłaszcza często o tym mówi starsze pokolenie. Wyrażenie to istniało na długo przed pandemią COVID-19, co oznacza, że nie ma nic wspólnego z bakteriami czy wirusami.

Ten przesąd ma głębokie korzenie historyczne, sięgające czasów, gdy ludzie po raz pierwszy nauczyli się robić miski (które później przekształciły się w kubki) i inne naczynia do przechowywania żywności.

Kiedyś uważano, że naczynie musi należeć wyłącznie do jednej osoby, gdyż tworzyła się między nimi szczególna więź. Pić z cudzego kubka oznaczało „pić z cudzego życia” - przejąć część cudzych problemów, nieszczęść, a nawet grzechów. To właśnie w ten sposób można było niechcący zmienić swoje przeznaczenie, naruszając je i dodając to, co było przeznaczone dla drugiej osoby.

Jednak osoba, która używa cudzych naczyń niekoniecznie poniesie negatywne i przykre konsekwencje. Jeśli pijesz z kubka szczęśliwej i zdrowej osoby, jej sukces i dobre samopoczucie również zostaną przekazane. Co prawda, właściciel naczynia będzie czuł się gorzej, bo kawałek jego życia zostanie jak gdyby skradziony. Ponadto niektórzy uważają, że można poznać myśli i uczucia danej osoby, pijąc z jej szklanki.

Ten przesąd nie dotyczy osób z jednej rodziny - nie są one uważane za obce, więc wolno im korzystać wzajemnie ze swoich rzeczy. W pracy powinieneś być bardziej ostrożny i dzielić się swoim kubkiem tylko z tymi kolegami, w których bezinteresowności i przyjaźni jesteś pewien. Oczywiście nie należy oddawać swoich naczyń obcym lub złym ludziom.

Powinieneś starać się unikać cudzych szklanek, aby przypadkiem nie przyciągnąć pecha. Nie trzeba się martwić o kawiarnie, restauracje i inne miejsca publiczne - naczynia w nich kupowane są przeznaczone na handel i nie zdążą „nawiązać więzi” z jedną konkretną osobą.

Wyrażenie to ma kilka innych znaczeń. Jeśli przypadkowo weźmiesz cudzy kubek, oznacza to, że od dawna odkładasz coś na później i trzeba to zrobić jak najszybciej. Jeśli śni Ci się, że pijesz z cudzego kubka, to prawdopodobnie zazdrościsz jego właścicielowi i chcesz mieć takie same życie.

Główne zdjęcie: google.com