„Niektórzy ludzie albo wypełniają życie, albo zatruwają. Sztuka życia polega na tym, by nie pomylić jednych z drugimi”. - Richard Gere. Richard to człowiek, który jest sławny i ma duże doświadczenie w relacjach z ludźmi. Pragnę przytoczyć kilka jego przemyśleń na temat tego, jak zrozumieć, kto nas otacza.

Dobroć nie polega na pochlebstwie, ale na prawdzie

„Przyjaciel to nie ten, kto mówi tylko dobre rzeczy i wróg to nie ten, kto mówi złe rzeczy”. Przyjaciele to pojęcie skomplikowane, w wielu krajach ma różne znaczenie: na Zachodzie przyjacielem jest praktycznie każdy, z kim można zamienić słowo o swoim życiu, u nas przyjaciel to ktoś, na kim można przede wszystkim polegać, kto nie zdradzi i w przypadku sytuacji konfliktowej nie przekreśli wszystkiego, co było „wcześniej”, ale postara się znaleźć rozwiązanie. „Przyjaciel to bliska osoba, którą wybiera dusza” - Richard Gere, a z bliskimi, nawet jeśli dobrze życzą, może być czasem ciężko.

„Komplementy są drogą do serca każdego, ale tylko prawda otwiera oczy na świat. Komplementy nie są robione dla Ciebie, ale dla siebie - po to, by sprawić wrażenie miłej osoby i osłabić Twoją obronę. Traktuj je z ostrożnością” - mówi Richard. „Prawda może być nieprzyjemna, ale jest przydatna. Jeśli masz przy sobie kogoś, kto stara się otwarcie mówić prawdę - nawet jeśli nie zawsze jest to przyjemne - doceń go bardziej niż dziesiątki pochlebców. Nie mylcie jednak tych, którzy życzą wam dobrze poprzez wygłaszanie prawdy, z tymi, którzy chcą was obrazić swoją prawdą. Jest taka, wiesz, nieprzyjemna, ale zrozumiała prawda, bez drugiego dna - mówią ją przyjaciele, i jest ta nachalna, natrętna „prawda””.

Przyjaciele od serca są wrogami

„Ważne jest, aby pamiętać: czas spędzony z daną osobą nie oznacza, że jesteście przyjaciółmi. Kiedy chodziłem do szkoły, miałem przyjaciela, z którym chodziliśmy razem dosłownie wszędzie. Pomimo tego, że ciągle spędzaliśmy wspólny czas razem, zawsze czułem się trochę nieswojo i dopiero później zrozumiałem, że nie byliśmy kumplami, tylko raczej rywalami, a nawet wrogami: rywalizacja, zaczepki, wykorzystywanie sekretów czy słabości do robienia sobie żartów pod pozorem przyjaznego humoru i rywalizacji - to wszystko tworzy napięcie. Nie powinno być napięcia obok przyjaciół”.

„Często nie zwracamy uwagi na rywalizację, niechciane rady i deprywację emocjonalną, ale wszystkie te rzeczy zostają w podświadomości. Możemy nie rozumieć, dlaczego ta czy inna osoba wywołuje w nas napięcie, dyskomfort lub niechęć, mimo że znamy się od dawna i nie ma oczywistego powodu, by sprzeciwiać się takiej komunikacji - jest to sygnał, że relacja wywołuje napięcie, które ignorujemy lub usprawiedliwiamy - odkłada się to głęboko w podświadomości, kumuluje i daje taki efekt - Twoje ciało i umysł dokładnie wiedzą, kogo nie lubią i kiedy jest napięcie. Dopiero z wiekiem nauczyłem się nie ignorować tego” - Richard Gere.

Wróg nie dba o twoje sukcesy, podoba mu się tylko twoje niepowodzenia

„Każdy chętnie współczuje nieszczęściu przyjaciela i dyskutuje o tym, ale nie każdy chętnie mówi o sukcesach przyjaciela i rozmawia o nich”. „Przyjaźń jest zjawiskiem dość niezwykłym wśród ludzi i zwierząt. Naszym głównym zadaniem jest rozmnażanie i przetrwanie, dlatego ludzie i zwierzęta pomagają albo swoim partnerom, albo bliskim: siostrom, braciom, rodzicom, dzieciom. Przyjaźń to nieuzasadniony altruizm wobec drugiego człowieka, który obejmuje między innymi: wzajemną pomoc, uczciwość, bezinteresowność i empatię (zdolność do rozumienia uczuć drugiego człowieka)” - mówi Richard.

„Cieszyć się lub słuchać z zainteresowaniem o sukcesach przyjaciela - to przejaw zjawiska altruizmu wobec osoby niespokrewnionej - jest to cecha przyjaciół. Ci, którzy udają twojego przyjaciela, nie potrafią słuchać ze szczerym zainteresowaniem o Twoich sukcesach - nie są zainteresowani, bo nie są zainteresowani Tobą. Interesują ich inne rzeczy - twoje problemy, niepowodzenia. Taka osoba chętnie wysłucha o twoich porażkach i trudnościach - sprawia im to przyjemność, sprawia, że czują się lepiej na twoim tle i grają na twoich emocjach. Jeśli twój przyjaciel jest bardziej zainteresowany twoimi kłopotami niż sukcesami, to jest to powód, aby zastanowić się, kto jest wokół ciebie”.

Główne zdjęcie: tayni-mirozdaniya