Pomysł prania butów w pralce może wydawać się niekonwencjonalny, ale przy dzisiejszych pralkach jest to całkiem możliwe. Trzeba tylko wiedzieć, które buty prać i w jakim trybie.

Częściej producenci obuwia są przeciwni praniu butów w pralce, aby uchronić się przed ewentualnymi pretensjami co do ich jakości. Jednak nic się nie stanie z butami, jeśli wszystko zostanie zorganizowane prawidłowo. Wystarczy o tym pamiętać:

  • Buty z tekstylną cholewką (trampki, sportowe, baleriny itp.) doskonale nadają się do prania i można je prać w zwykłym detergencie lub żelu.

  • Do butów skórzanych potrzebne będą detergenty przeznaczone specjalnie do prania skóry i futra, warto też zmiękczyć wodę odpowiednim środkiem - to nie tylko zwiększy ich skuteczność, ale też ochroni Twoją pralkę.

Jak przygotować buty do prania:

Sprawdź buty pod kątem ewentualnych napraw, ponieważ uszkodzenia w trakcie prania będą się zwiększać, a buty mogą ulec zniszczeniu.

Przed załadowaniem butów do pralki:

  • Oczyść z brudu i kamieni i dokładnie umyj podeszwy;

  • Zamknij wszystkie zamki błyskawiczne i zapnij guziki;

  • Wyciągnij wkładki i sznurówki - wkładki najlepiej umyć ręcznie szczoteczką w wodzie z mydłem.

Tryb prania:

Najlepiej, aby każda para butów była prana osobno, w ostateczności można załadować dwie pary jednocześnie. Dzieje się tak dlatego, że jeśli ciężkich butów jest zbyt dużo, mogą one spowodować mechaniczne uszkodzenia pralki: wybicie szyby, uszkodzenie bębna itp. Z tego powodu najlepiej jest również powstrzymać się od włączenia wirowania: ciężkie buty, w połączeniu z silnymi wibracjami, mogą spowodować uszkodzenia pralki.

Pierz przy użyciu specjalnego trybu „Buty”, a jeśli nie ma takiego, to wybierz „Pranie delikatne”, z temperaturą ustawioną nie wyżej niż 30°C. Najlepiej, aby buty znajdowały się w specjalnym worku lub starej poszewce na poduszkę. Jeśli będziesz przestrzegać wszystkich tych zasad, Twoje buty będą wyglądać jak nowe.

Jak prawidłowo suszyć wyprane buty

Jeśli nie chcesz zepsuć wypranych butów, nie susz w suszarce, ani w pobliżu kaloryfera czy grzejnika - wysoka temperatura je odkształci. Najlepszym miejscem do ich wysuszenia jest świeże powietrze, lub w chłodniejszych porach roku po prostu w temperaturze pokojowej w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.

Główne zdjęcie: kakao.im