Uwielbiam nieszablonowe rozwiązania, które ułatwiają życie gospodyniom domowym. Czas jest zbyt cennym zasobem w dzisiejszych czasach i cieszę się, jeśli moje wskazówki pomogą zaoszczędzić Twój czas.

W tym artykule opowiem o nietypowym sposobie mycia okien, który zasugerowała mi pewna znajoma, która jest pokojówka. Pracuje w małym hotelu i nie zatrudniają nikogo do mycia okien. Okazało się, że wskazówka sprawdziła się naprawdę dobrze, a proces mycia okien był przyjemny.

Moja mama myła okna specjalnym środkiem w postaci sprayu. Ale ta metoda zawsze wydawała mi się mało bezpieczna. Cierpki zapach sprawiał, że chciało mi się kaszleć i kichać.

Kilka lat temu kupiłam magiczną ściereczkę, która nie pozostawia smug. To naprawdę dobra rzecz. Ale ściereczka jest droga i trzeba wcześniej wszystko umyć. Ściereczką kończysz mycie okna, wcześniej musisz zmyć brud i kurz, a tą ściereczką po prostu nadajesz połysk i pozbywasz się smug.

Metoda pokojówki wydała mi się nietypowa i ciekawa. Nie musisz nic specjalnie kupować i możesz spróbować już dziś.

To, czego potrzebowałam:

  1. Para rękawiczek. Pamiętajcie o tym, żeby chronić swoje ręce

  2. Szmatki. Każda się nada, ale ja lubię z mikrofibrą.

  3. Ściągaczka. Nie jest to konieczne, ale jeśli masz, to nie zaszkodzi.

  4. Pojemnik z wodą. Mam małe wiaderko.

  5. Płyn do zmiękczania tkanin - najważniejsza rzecz w naszym eksperymencie

Płyn do zmiękczania tkanin działa tu jak detergent. Zaraz opowiem na czym polega takie mycie okien.

Płyn do zmiękczania tkanin należy rozcieńczyć w ciepłej wodzie. Koleżanka nie podała mi dokładnych proporcji, wlewają to „na oko”. Ale z doświadczenia około nakrętki na małe wiaderko. Nie jest wymagane, aby płyn rozpuścił się w wodzie. W zależności od marki może unosić się płatkami. Najważniejsze jest to, że ściereczka powinna być nasączona tym płynem.

Ściereczkę zanurz w wodzie z płynem i zmyj kurz i brud z okna. Dzięki właściwościom zmiękczającym, brud łatwo się usuwa z szyby.

Następnie, za radą przyjaciółki, wzięłam ściągaczkę i po prostu użyłam jej na tej powierzchni, aby usunąć krople wody i płynu. Okno od razu było czyste i bez smug. Tylko w niektórych miejscach, w samych rogach, musiałam wytrzeć wilgoć suchą szmatką, ale nie musiałam wycierać żadnych smug!

Byłam mile zaskoczona i w trakcie eksperymentu umyłam wszystkie okna w domu mamy. Można obejść się bez ściągaczki i od razu wytrzeć okno suchą szmatką.

Ściągaczka przydaje się, gdy okna są duże, a piętro wysokie. Pokojówki w hotelu używają ściągaczek, aby zaoszczędzić jeszcze więcej czasu i umyć okna od strony ulicy. Świetnie sprawdza się również w przypadku luster.

Plusy mycia okien i luster z użyciem płynu:

  • To jest szybkie. Brud znika błyskawicznie, a środek nie pozostawia smug.

  • Ładnie pachnie w domu. Możesz wziąć dowolny płyn, byleby zapach Ci odpowiadał.

  • Efekt utrzymuje się przez długi czas. To jest najprzyjemniejszy moment. Płyn ma działanie hydrofobowe i antystatyczne. Dzięki tym właściwościom, brud rzadziej przywiera do okien, a krople deszczu szybko spływają z powierzchni. W efekcie okna pozostają dłużej czyste.

Mam nadzieję, że uznacie ten sposób za interesujący.

Główne zdjęcie: vkus-expert