Życie jest zbyt krótkie, by poświęcać je na rzecz, której nie lubisz, by uganiać się za pieniędzmi, których nie będziesz potrzebował po śmierci. Są dużo ważniejsze rzeczy, poświęć im więcej uwagi. Przecież nikt nie wie, czy jutro się obudzimy.

Przed śmiercią wszyscy są tacy sami: zarówno bogaci, jak i biedni. Zdrowia i nieśmiertelności nie można kupić za żadne pieniądze. Te 3 życzenia pośmiertne Sułtana nauczą Cię patrzeć na życie w nowy sposób.

Kiedy życie sułtana Sulejmana Wspaniałego zbliżało się do końca, wezwał on swojego dowódcę armii i nakazał mu spełnić 3 pośmiertne życzenia:

Władca zażyczył sobie, aby jego trumnę nieśli najlepsi lekarze w ówczesnym Imperium Osmańskim.

Jego drugim życzeniem było, aby złote monety i klejnoty były rozrzucone wszędzie, kiedy będzie niesiony jego trumna.

Chciał też, by jego ręce wystawały i były widoczne dla wszystkich.

Głównodowodzący armią był zdekoncentrowany tym, co usłyszał. Zapytał sułtana o powód takich życzeń, na co Sulejman Wspaniałego odpowiedział:

„Niech najlepsi uzdrowiciele niosą moją trumnę i niech wszyscy zobaczą, że nawet najlepsi uzdrowiciele są bezsilni w obliczu śmierci.

Rozrzućcie złoto, które zdobyłem. Niech wszyscy widzą, że bogactwo zdobyte w tym życiu jest na tym świecie i pozostaje na tym świecie.

Niech każdy zobaczy moje ręce i zrozumie: nawet padyszach świata, sułtan Sulejman Wspaniały, odchodzi z tego życia z pustymi rękami”.

Wszystko przemija, więc trzeba gromadzić skarby nie tylko tu na ziemi, ale i tam, gdzie ani mól, ani rdza nie niszczą i gdzie złodzieje nie podkopują i nie kradną. Kimkolwiek jesteś, musisz przede wszystkim pozostać człowiekiem.

Główne zdjęcie: leprechaun.land