„Remont” to okropne słowo. Często obejmuje wiele małych kroków, które prowadzą do ogromnych rezultatów. To, jaki będzie wynik i ogólny wygląd, zależy od układu domu, przemyślenia szczegółów i realizacji. Dziś porozmawiamy o miejscu, które odwiedzamy codziennie i to kilka razy: o łazience.

Zaczynając urządzać łazienkę pamiętaj, że szybko się brudzi, potrzebuje odpowiedniego oświetlenia, powinna być relaksująca i jednocześnie wyglądać nowocześnie. Kolor odgrywa w łazience istotną rolę. Jednak wybór niewłaściwego odcienia może być na dłuższą metę bardzo przykry.

Kolor w łazience, który sprawi, że wnętrze będzie wyglądało niezbyt atrakcyjnie

Projektanci odradzają wykorzystywać te kolory, a proponują bardziej neutralne i relaksujące odcienie.

Brzoskwiniowy

Zbyt dużo koloru brzoskwiniowego sprawi, że Twoja łazienka będzie wyglądała na staroświecką i zupełnie nieatrakcyjną. Jest to kolor, który powoduje zmniejszenie energii, sprzyja zmęczeniu i sprawia, że chcemy jak najszybciej wyjść z pomieszczenia. Postaw na inne, bardziej orzeźwiające odcienie, takie jak oliwka czy lawenda. Świetnie wyglądają i sprzyjają wyciszeniu.

Czarny

Choć łazienki w czarnym kolorze są dziś modne, to wcale nie chodzi o styl. Jest to skomplikowany i niepraktyczny kolor, który utrudnia prawidłowe oświetlenie. Czerń i inne ciemne odcienie pochłaniają absolutnie każde źródło światła. Z kolei trudno będzie Ci zadbać o ciało i wykonać makijaż. Na czarnych płytkach podłogowych pozostaną ślady stóp i kapci. Poza tym trzeba by było za każdym razem po zakończeniu korzystania z prysznica umyć ściany specjalnym środkiem. Czy naprawdę tego potrzebujesz? Jako alternatywa, użyj płytek w kolorze czekoladowym lub farby jako podstawowego koloru oraz bieli i akwamaryny stanowiących dodatkowe akcenty.

Czerwony

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych kolorów. Może on zarówno ożywić łazienkę, jak i utrudnić relaks. Unikaj jednak zbyt wiele jaskrawej czerwieni, jeśli stworzenie przytulnej i spokojnej atmosfery jest dla ciebie priorytetem. Wypróbuj głębsze odcienie czerwieni, takie jak na przykład koralowy.

Zielony

Projektanci często wykorzystują w swoich projektach zieleń. Robią to jednak w sposób przemyślany, mając odpowiednią wiedzą. Mówiąc dokładniej, najlepsza jest delikatna zieleń. Delikatny pistacjowy lub kolor piany morskiej jest idealny. Ale ważne jest też, aby nie przesadzić. Ciemna zieleń w łazience może sprawić, że poczujesz się niekomfortowo. Natomiast jaskrawe odcienie zieleni sprawią, że łazienka będzie wyglądała staroświecko.

Biały

Choć biel wizualnie poszerza i rozjaśnia przestrzeń, projektanci mają inne zdanie. Na dłuższą metę para wodna spowoduje, że pojawią się nieprzyjemne ciemne plamy. Biel i podobne odcienie są z zasady dość niepraktyczne, a taki efekt nikomu nie jest potrzebny. Aby stworzyć dobrą atmosferę, rozważ kremowy, beżowy lub jasnoszary odcień.

Pomyśl o swoim stylu życia i o tym, czego konkretnie oczekujesz od swojej łazienki: maksymalnej dawki energii, przytulności i spokoju, światła lub przestrzeni. Dopiero wtedy należy wybrać materiały wykończeniowe.

Główne zdjęcie: sovkusom