Syrniki to świetne, smaczne danie, idealne na śniadanie. Wielu z nas uwielbia syrniki, ale nie każdemu się udaje je zrobić. Okazuje się, że to danie jest dość skomplikowane w przygotowaniu. Proponuję poznać kilka wskazówek, dzięki którym syrniki będą idealne.

1. Twaróg

Syrniki powinny być robione tylko ze świeżego twarogu. Nie może być zbyt suchy ani kwaśny. Kucharze zalecają wykorzystanie gęstego i miękkiego twarogu o zawartości tłuszczu 5-9%. Dzięki temu syrniki nie będą się rozpadać.

2. Przygotowanie właściwego ciasta

Aby uzyskać gładkie ciasto należy przecedzić twaróg przez sito. Można go ubić za pomocą blendera.

3. Nie przesadzaj ze składnikami

Z myślą o sobie nie oszczędzajmy na jakościowych składnikach. Pamiętajmy jednak, że wystarczy jedno lub dwa jajka na pół kilograma twarogu. Za dużo lub za mało jajek może sprawić, że ciasto będzie zbyt twarde i będzie się rozpadać.

4. Dodatkowe składniki

Inne składniki dodawane to mąka, kasza manna lub skrobia. Do przygotowania fit syrników wykorzystuje się mąkę owsianą. Ale eksperci kulinarni radzą, aby wziąć kasze manną. Dzięki temu syrniki będą wyjątkowo delikatne.

5. Przesadzanie z cukrem

Trzeba być ostrożnym w kwestii cukru. Nadmiar cukru może doprowadzić do karmelizacji podczas smażenia i syrniki będą się przypalać. Ponadto nadmiar cukru będzie miał również negatywny wpływ na konsystencję ciasta. Najlepiej podać syrniki z dżemem, konfiturą lub sosem.

6. Jak zrobić syrniki

Niektórzy przed smażeniem obtaczają syrniki w mące. Wystarczy, że lekko zwilżysz dłonie. Wtedy syrniki nie będą się przyklejać do dłoni. Idealna ilość to 1 łyżka ciasta na jeden syrnik. W ten sposób ciasto dobrze się formuje, a także równomiernie smaży.

7. Smażenie

Do przygotowania wersji fit można piec syrniki w piekarniku. Jednak idealną opcją dla tego dania jest smażenie. Aby to zrobić, weź patelnię z grubym dnem i dobrze ją rozgrzej. Syrniki powinny być smażone na małym ogniu. Nie zapomnij również przykryć syrniki pokrywką podczas smażenia.

Ta mała lista wskazówek sprawi, że twoje syrniki będą idealne.

Główne zdjęcie: leprechaun.land