Wiara w przesądy powstała bardzo dawno temu. Za pomocą pewnych znaków i interpretacji ludzie przywoływali szczęście i odpędzali złe duchy.

Znaki mogą przynieść dobrą lub złą wiadomość. Zapowiadają wydarzenia i prowadzą w określonym kierunku: pogodę i zjawiska przyrodnicze, życie rodzinne.

Jakie przesądy warto przestrzegać w dzisiejszym świecie?

Pogoda

W odległej przeszłości zwierzęta były postrzegane jako zwiastuny zmieniającej się pogody. Za ich pomocą można było przygotować się na deszcz, chłód czy suszę.

Przesądy związane ze zwierzętami potwierdzały się wielokrotnie i szybko rozprzestrzeniały się wśród społeczeństwa. Sprawdzone przesądy:

1. Wróble kąpią się w piasku - do deszczu. Przy zmianie pogody wszy są bardzo „aktywne”, co powoduje, że ptaki próbują pozbyć się szkodników za pomocą piasku.

2. Jaskółki latają nisko - będzie padać. Niskie ciśnienie atmosferyczne zmusza owady do latania blisko ziemi. Żywiące się nimi jaskółki są zmuszane do latania bardzo nisko.

3. Cykanie pasikoników wieczorem - na dobrą pogodę. Ten dźwięk pochodzi z powodu ocierania się o skrzydła. Gdy zmniejsza się wilgotność powietrza i wzrasta temperatura, owady głośniej cykają.

4. Kura stojąca na jednej łapie - będzie zimno. Gdy nadejdą mrozy, ziemia się ochładza i ptak stara się mieć jak najmniejszy kontakt z podłożem.

5. Jerzyki nad dachami - na cieplejszą pogodę. Okres godowy małych ptaków rozpoczyna się wraz z nadejściem ciepła. Gnieżdżą się na dachach domów.

6. Jeśli kot śpi zwinięty w kłębek - do chłodnej pogody, rozciągnięty - do cieplejszej. Zwierzęta domowe zwijają się, aby utrzymać ciepło podczas snu.

Rośliny również zmieniają swoje zachowanie przed zmianą pogody. Znane przesądy:

1. Jeśli kwiaty pachną mocniej niż zwykle, należy spodziewać się deszczu. Niektóre rośliny wytwarzają więcej pyłków, ponieważ przygotowują się do zimnej pogody. Przylatuje do nich więcej pszczół i przyspiesza zapylanie.

2. Czeremcha kwitnie - będzie zimno. Roślina ta lubi kwitnąć wraz z ostatnimi ciepłymi dniami. Kiedy owady są mniej aktywne i owoce szybciej dojrzewają.

3. Gałęzie drzew iglastych są niżej niż powinny - będzie deszcz. Gałęzie wchłaniają nadmiar wilgoci z powietrza i stają się ciężkie, uginając się pod ciężarem.

4. Jeśli kwiaty wcześniej się zamykają, to znaczy, że będzie padać. Pąki chronią pyłki i nasiona przed wiatrem i deszczem podczas nagłej zmiany pogody.

Przesądy dotyczące domu

Należą do nich ważne wydarzenia w życiu danej osoby. Mają wpływ na charakter, pieniądze i szczęście.

  • Jeśli będziesz jeść z pękniętego naczynia, przyniesie to pecha. Jeśli włożysz gorące jedzenie do wyszczerbionego naczynia, może pęknąć i się poparzysz.

  • Jeśli zjesz z noża, będziesz zły. Można się skaleczyć, co zepsuje humor.

  • Jedzenie w trakcie nauki to zjadanie tego, czego się nauczyłeś. Materiał nie zostanie przyswojony.

  • Jeśli dopijasz po kimś - zabierasz jego grzechy.

  • Nie otwieraj parasola w domu - doprowadzi to do nieszczęścia. Podczas otwierania parasola można przez przypadek uszkodzić pobliskie przedmioty lub sam parasol.

  • Zwierzęta denerwują się przed trzęsieniem ziemi - zwierzęta są znacznie bardziej wrażliwe na katastrofy niż ludzie. Odbierają one dźwięki trzęsień ziemi o niskiej częstotliwości na długo przed pierwszymi wstrząsami.

Większość przesądów, przekazywanych przez pokolenia, są wciąż aktualne.

Sprawdzone na przestrzeni lat obserwacje mogą pomóc uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, przygotować się na zmiany pogody i uchronić się przed niebezpiecznymi konsekwencjami.

Główne zdjęcie: google.com