Hedy Lamarr: jedna z najpiękniejszych kobiet świata, dzięki której mamy Wi-Fi.

Miała na imię Hedy. Urodziła się w rodzinie żydowskiej w Wiedniu, z pasją do technologii, z powołaniem do teatru i filmu. Karierę rozpoczęła w Niemczech, skąd uciekła przed nazistami do Hollywood. Była nazywana najpiękniejszą kobietą świata i rzeczywiście jej zdjęcia oraz filmy, w których grała, to potwierdzają.

Niewiele osób w Hollywood wiedziało jednak, że brunetka, która występowała u boku Spencera Tracy czy Clarka Gable'a, była również wybitnym inżynierem. Wynalazła i opatentowała system sterowania torpedą za pomocą fal radiowych. Rząd USA zaniedbał wynalazek podczas II wojny światowej, ale podczas kryzysu kubańskiego wynalazek Hedy Lamarr stał się podstawą do rozwoju technologii Wi-Fi. Krótko mówiąc, mamy wobec niej dług wdzięczności za to, że dziś możemy podłączać telefony komórkowe, komputery i tablety do sieci bez użycia jakichkolwiek kabli.

Życie tej kobiety jest tak niezwykłe, że jakakolwiek ekranizacja wydawałaby się niewiarygodna. Skandale, mity i najbardziej niewiarygodne wydarzenia towarzyszyły jej przez całe życie. Pierwszy w historii film erotyczny, udana kariera w Hollywood, miliony dolarów jako honorarium, mnóstwo fanów - wszystko to wydaje się drugorzędne w porównaniu z tym, że ta hollywoodzka piękność... wynalazła technologię stojącą za GSM, GPS, Bluetooth i nowoczesnym Wi-Fi! Są to wynalazki, z których korzystamy na co dzień.

Wymyśliła ona sposoby szyfrowania informacji dla kanałów komunikacyjnych.

Dzięki niej możesz korzystać z Wi-Fi bez obaw, że ktoś inny dołączy się do ciebie.

Bez wynalazku Hedy Lamarr nie latałyby wojskowe satelity ani nie działałyby telefony komórkowe, nie mówiąc już o systemach nawigacyjnych.

Po przypadkowym odkryciu tej niesamowitej historii zwolennicy próbowali nominować Hedy do „Medal of Honor” i nagrody IEEE - bezskutecznie.

Dopiero w 1997 roku zdobyła nagrodę Electronic Frontier Foundation. „Najwyższy czas” - tak zareagowała 82-letnia aktorka. Lamarr odmówiła udziału w uroczystości i nie spotkała się z dziennikarzami. „Nie myślcie, że wyglądam źle, po prostu nie chcę nikogo widzieć”.

Nagrodę otrzymał jej jedyny syn Anthony Loder.

Hedy Lamarr otrzymała swoją gwiazdę na Hollywood Walk of Fame za wkład w rozwój kinematografii. Dzień urodzin aktorki, 9 listopada, obchodzony jest w Stanach Zjednoczonych jako Dzień Wynalazcy.

Główne zdjęcie: storyfox