Nazistowskie obozy koncentracyjne pozostawiły głęboką bliznę w historii ludzkości, która wciąż bardzo długo i boleśnie się goi. Buchenwald, Dachau, Auschwitz i inne obozy koncentracyjne stały się miejscem straszliwej śmierci niezliczonej liczby ludzi. Większość z nich nawet nie wiedziała, dokąd są zabierani. Nie mogli sobie nawet wyobrazić, że są skazani. Naziści mówili, że są po prostu deportowani.

Nie wolno było brać ze sobą rzeczy. Naziści dokładnie przeszukiwali wszystkich. Wszystko, co zostało znalezione, zostawało natychmiast zabierane. Dlatego ludzie starali się jak najbezpieczniej ukryć najcenniejsze rzeczy. Ludzie mieli nadzieję, że z czasem zostaną uwolnieni.

W obozach koncentracyjnych pozostało wiele rzeczy po zmarłych więźniach. Teraz te przedmioty stały się eksponatami muzealnymi. Jednak nawet teraz te rzeczy sprawiają, że zastanawiamy się i opłakujemy miliony torturowanych żyć.

foto: lemurov.net

Niedawno pracownicy Muzeum Auschwitz odkryli niezwykłą skrytkę ze skarbami.

foto: lemurov.net

Przez ponad siedemdziesiąt lat złoty damski pierścionek i łańcuszek leżał w ukrytej przegrodzie, która znajdowała się pod dnem metalowego kubka. Odkryta została przez przypadek. Z biegiem lat spód kubka zgnił. Kiedy jeden z pracowników muzeum podniósł kubek, zauważył, że ma on podwójne dno. W ten sposób ujawniła się tragedia człowieka, przez długi czas ukrywana od naszych oczu.

foto: lemurov.net

Najprawdopodobniej kubek należał do jednego z więźniów „obozu śmierci”, który nigdy nie opuścił baraków Auschwitz żywy. Kosztowności ukrył tak umiejętnie, że naziści nawet nie sądzili, że kubek może być z tajemnicą.

foto: lemurov.net

Pracownicy muzeum uważają, że mężczyzna do ostatniej chwili miał nadzieję opuścić obóz żywy. Niestety tak się nie stało.

foto: lemurov.net

Pierścień i łańcuszek zajmą swoje miejsce w Muzeum Auschwitz i staną się smutnym symbolem daremnych nadziei więźniów na życie po obozie koncentracyjnym.

Source: youtube.com

Główne zdjęcie: lemurov.net