Stephen Fry to aktor, pisarz, prezenter, dokumentalista, działacz na rzecz praw obywatelskich, nauczyciel, i erudyta.

Trafił do więzienia za oszustwa, nadużywał kokainy, podjął co najmniej dwie potwierdzone próby samobójcze i cierpi na chorobę afektywną dwubiegunową.

1. Najważniejszą rzeczą, której chciałbym być pewien, że w naszym świecie ponad talentem, ponad energią, koncentracją, determinacją i wszystkim innym, jest życzliwość. Im więcej jest na świecie życzliwości, tym świat jest lepszy.

2. Przestań ustalać co łączy ludzi sukcesu, przyjrzyj się temu, co łączy wszystkich nieudaczników: cały czas mówią tylko o sobie. „Muszę zrobić coś...”. Dlatego nikt ich nie lubi i dlatego nigdy nie dostają tego, czego pragną... Interesuj się tymi, którzy cię otaczają, obserwuj otaczający cię świat, a wtedy staniesz się interesujący i ludzie będą chcieli utrzymywać z Tobą kontakt.

3. Wiele razy kładłem rękę do klatki piersiowej, by poczuć jak bije serce. Przy okazji zrozumiałem, jak ogromna jest siła, którą posiadam. Nie magiczna, ale prawdziwa moc. Siła, by po prostu żyć i przeciwstawiać się trudnościom, była już wystarczająco wielka, ale czułem, że mam też siłę, by tworzyć, zachwycać, bawić i zmieniać.

4. Kiedyś prawie wydałem książkę. Nazywałaby się „Stephen Fry - O tym, jak być szczęśliwym: sukces gwarantowany!”. Ludzie, którzy ją kupiliby, odkryliby, że składa się ona z pustych stron, z których tylko na pierwszej byłoby napisane „Przestań się nad sobą użalać, a będziesz szczęśliwy”. Reszta stron przeznaczona na rysowanie lub zapisywanie ciekawych pomysłów - taka byłaby ta książka. Sprawia, że chcesz wykrzyknąć: „Och, to takie proste!”. Ale nie, tak naprawdę to nie jest łatwo przestać się nad sobą użalać, to jest bardzo trudne.

5. Pomaga mi czasem myślenie o nastrojach i uczuciach w taki sposób, w jaki myślimy o pogodzie. Oto kilka oczywistych faktów: nie można zmienić pogody jedynie poprzez życzenie, aby się zmieniła. Jeśli jest ciemno i pada, to jest ciemno i pada, a my nie możemy tego zmienić. Zmierzch i deszcz mogą trwać przez dwa tygodnie. Ale pewnego dnia znów będzie słonecznie. Nie jest w naszej mocy przybliżyć ten dzień, ale będzie słonecznie.

Podobnie jest z nastrojem, tak mi się wydaje. Błędem jest myślenie, że nasze uczucia są iluzją, nie, one są całkiem realne. Depresja, lęk, apatia są tak samo realne jak pogoda i tak samo niezależne od nas. To nie jest niczyja wina. Ale przejdzie, na pewno przejdzie. Tak jak z pogodą, tak samo musimy pogodzić się z tym, jak czasem wygląda życie.

7. Niektórzy są przekonani, że w ich dążeniu do samorealizacji przeszkadzają liczni Azjaci w Anglii, istnienie rodziny królewskiej, ruch za oknami, władza, niechęć służby zdrowia do poważnego traktowania ludzi, kapitalizm, ateizm i wiele innych rzeczy - z wyjątkiem ich własnej próżnej i bezmyślnej niezdolności do przejęcia kontroli nad sobą.

8. Mam teorię, że większość nieszczęść naszego świata wynika z tego, że ciągle przepraszamy za rzeczy, za które w ogóle nie powinniśmy przepraszać. Nie czujemy się jednak zobowiązani do przepraszania za rzeczy, za które powinniśmy. Według mnie kultura, która wymaga od ludzi przepraszania za rzeczy, których nie są winni, jest definicją tyranii.

9. Nienawiść do samego siebie jest jednym z głównych objawów narcyzmu. Opowiadając sobie i światu, jak bardzo nienawidzimy samych siebie, zapewniamy sobie mnóstwo pochwał i wyrazów podziwu, na które naszym zdaniem zasługujemy.

10. Prawdopodobnie jestem teraz szczęśliwszy niż byłem wcześniej, a jednak muszę przyznać, że zamieniłbym całego siebie, osobę, którą się stałem, na bycie tobą, wiecznie nieszczęśliwym, nerwowym i zdesperowanym 16-letnim Stephenem. Ponieważ masz uczucia, a jest to bardzo ważne.

11. Jeśli się nad tym zastanowić, miłość jest bezcelowa - to właśnie czyni ją tak wspaniałą. Seks ma swój cel, ale miłość, jak każda sztuka, jest, cytując Oscara Wilde'a, bezużyteczna. To właśnie rzeczy bezużyteczne sprawiają, że życie jest warte przeżycia, a zarazem pełne zagrożeń: wino, miłość, sztuka, piękno. Bez nich życie jest bezpieczne, ale niewarte zachodu.

Główne zdjęcie: shkarec