On nie wymaga specjalnego przedstawienia. W tłumaczeniu „Budda” oznacza „przebudzony” lub „oświecony”.

W jego nauczaniu nie ma nic, co byłoby sprzeczne z fundamentami wewnętrznej harmonii jakiegokolwiek innego ruchu, religijnego czy filozoficznego. Te lekcje są uniwersalne i wieczne, a ich poznanie jest interesujące dla umysłu i dobre dla duszy:

Dobrze jest zacząć od czegoś małego. Dzbanek napełnia się stopniowo, kropla po kropli. Jeśli będziesz konsekwentny i cierpliwy, odniesiesz sukces. Nikt nie może odnieść sukcesu z dnia na dzień: sukces przychodzi do tych, którzy są gotowi zacząć od małych rzeczy i ciężko pracować, dopóki dzban nie będzie pełny.

Myśli są materialne. Jeśli ktoś mówi lub działa z negatywnymi myślami, odczuwa ból. Jeśli ktoś mówi lub działa z czystymi intencjami, podąża za nim szczęście. Aby żyć dobrze, musisz wypełnić swój mózg „właściwymi” myślami. Właściwe myślenie da ci wszystko, czego chcesz.

Wybaczyć. Tłumienie gniewu jest jak chwytanie rozżarzonego węgla z zamiarem rzucenia nim w kogoś innego, ale to ty spłoniesz. Naucz się wybaczać. Naucz się szybciej wybaczać.

Twoje działania mają znaczenie. Aby się rozwijać, musisz działać; aby szybko się rozwijać, trzeba codziennie działać.

Spróbuj zrozumieć. Przestaliśmy walczyć o prawdę, zaczęliśmy walczyć tylko o siebie. Najpierw spróbuj zrozumieć, a dopiero potem spróbuj żeby zrozumieli Ciebie. Musisz zrobić wszystko, co w twojej mocy, aby zrozumieć punkt widzenia drugiej osoby. Posłuchaj innych, zrozum ich punkt widzenia, a wtedy odnajdziesz spokój. Skoncentruj się bardziej na byciu szczęśliwym niż na tym, by mieć racje.

Pokonaj siebie. Lepiej pokonać siebie, niż wygrać tysiące bitew. Ani aniołowie, ani demony, ani raj, ani piekło nie mogą Ci tego odebrać. Aby pokonać siebie, musisz kontrolować swoje myśli. Nie powinny szaleć jak morskie fale. Możesz pomyśleć: „Nie mogę kontrolować swoich myśli. Myśl przychodzi, kiedy się podoba. Na to odpowiadam: nie możesz przeszkodzić ptakowi latać nad tobą, ale niewątpliwie możesz uniemożliwić mu zbudowanie gniazda na twojej głowie”.

Żyj w harmonii. Harmonia pochodzi z wnętrza. Nie szukaj na zewnątrz tego, co można znaleźć tylko w sercu. Prawda jest taka, że ​​harmonię można znaleźć tylko w sobie. Harmonia to nie nowa praca, nowy samochód czy nowe małżeństwo. Harmonia to spokój w duszy i zaczyna się od Ciebie.

Bądź wdzięczny. Wstańmy i podziękujmy za to, że jeśli nie uczyliśmy się dużo, to przynajmniej nie straciliśmy dużo czasu, a jeśli straciliśmy czas, to przynajmniej nie zachorowaliśmy, jeśli zachorowaliśmy, to przynajmniej nie umarliśmy. Zawsze jest za co być wdzięcznym. Nie bądź tak pesymistyczny, że przez minutę, nawet w momencie kłótni, nie jesteś w stanie uświadomić sobie co najmniej dziesięciu rzeczy, za które warto być wdzięcznym. Nie każdemu udało się dziś rano obudzić; wczoraj niektórzy zasnęli po raz ostatni. Zawsze jest za co być wdzięcznym.

11 postulatów-przypomnień Buddy dla szczęśliwego życia:

 • Największym wrogiem w życiu człowieka jest on sam.

 • Największą głupotą w życiu człowieka jest kłamstwo.

 • Największym smutkiem w życiu człowieka jest zazdrość.

 • Największym błędem w życiu człowieka jest stracić siebie.

 • Największą winą w życiu człowieka jest niewdzięczność.

 • Największą stratą w życiu człowieka jest utrata nadziei.

 • Największym atutem w życiu człowieka jest zdrowie i umysł.

 • Największym darem w życiu człowieka jest hojność.

 • Największą wadą w życiu człowieka jest nieporozumienie.

 • Największą pociechą w życiu człowieka są dobre uczynki.

 • Najbardziej godną podziwu rzeczą w życiu człowieka jest podniesienie się po upadku.

Krótka i mądra rada od Buddy:

Jedną z najbardziej przydatnych umiejętności życiowych jest umiejętność szybkiego zapomnienia o wszystkich złych rzeczach: nie rozpamiętywać kłopotów, nie żyć z urazą, nie upajać się irytacją, nie kryć złości. Nie powinieneś zabierać różnych „śmieci” do swojej duszy.

Główne zdjęcie: fit4brain.com