„Spokój jest wewnątrz ciebie. Nie szukaj go na zewnątrz” - Budda

Pewien bogaty człowiek chciał powiesić w swoim domu obraz, który zapewniałby mu spokój ducha przez samo patrzenie na niego. Obiecał, że za taki obraz zapłaci milion dolarów. Po usłyszeniu o tym artyści z różnych krajów zaczęli przysyłać mu swoje dzieła. Po obejrzeniu tysięcy obrazów, bogaty człowiek wybrał tylko dwa, które wydały mu się najbardziej trafione.

Pierwszy był uspokajający. Przedstawiał on następujący krajobraz: krystalicznie czyste, błękitne jezioro mieniło się w promieniach słońca, drzewa rozpościerały swoje gałęzie w kierunku wody, były majestatyczne białe łabędzie. Widać również wioskę i wdzięczne konie pasące się na łące.

Drugi obraz bardzo różnił się od pierwszego. Były tam klify, szalało morze. Fale sztormowe były tak wysokie, że sięgały połowy klifu. Niskie, ciemnoszare chmury zasłaniały niebo, a na szczycie klifu widniały przerażające drzewa, oświetlane rozbłyskami piorunów.

Obraz ten nie należał do spokojnych. Ale jeśli przyjrzeć się bliżej, można było dostrzec mały krzak wyrastający ze szczeliny w skale. Znajdowało się na nim małe gniazdo, a w środku był malutki biały ptak. Z dumnym i niewzruszonym spojrzeniem, nie zważając na otaczające go szaleństwo, opiekował się pisklętami.

Który obraz wybrał bogaty człowiek? Oczywiście, że drugi. Ponieważ emanuje spokojem o wiele bardziej niż pierwszy. Ponieważ prawdziwy spokój jest nie wtedy, gdy wszystko wokół jest ciche i pogodne, ale wtedy, gdy mimo to, co dzieje się wokół, nadal zachowujesz spokój wewnątrz siebie...

Główne zdjęcie: fit4brain.com