Gdy tylko zauważymy na czosnku jasnozielony pęd, po prostu wyrzucamy go do kosza. Czy kiedykolwiek pomyślałaś, że możesz użyć kiełkującego czosnku? Tak, to prawda - kiełkujący czosnek jest w rzeczywistości bardziej leczniczy i odżywczy niż zwykła główka czosnku.

Niesamowite korzyści płynące ze stosowania czosnku.

Czosnek jest warzywem leczniczym i nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Składa się z przeciwwirusowych, przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybicznych właściwości, które czynią go głównym składnikiem alternatywnych metod leczenia różnych chorób.

Stosuje się go głównie w celu obniżenia ciśnienia krwi, utrzymania prawidłowego poziomu cholesterolu i zapobiegania chorobom serca. Jest również przydatny w zwalczaniu raka i wzmacnianiu układu odpornościowego. Stosowany jest jako podstawowy środek leczniczy przy ukąszeniach węży i infekcjach wirusowych.

Właściwości lecznicze czosnku wynikają z obecności aktywnego związku - allicyny. Pomaga zmniejszyć poziom czynnika martwicy nowotworów-α (TNF-α). Zwalcza również wysoki poziom insuliny, trójglicerydów, glukozy i kwasu moczowego we krwi. Odgrywa istotną rolę w poprawie wrażliwości insulinowej u diabetyków.

Jak kiełkowanie poprawia właściwości czosnku.

Bardzo często zdarza się, że wiele restauracji wykorzystuje kiełkujące orzechy, nasiona, ziarna i rośliny strączkowe, aby poprawić smak swoich potraw. Jest to prawda, że kiełkowanie poprawia teksturę i smak niektórych składników. Ponadto kiełkowanie żywności zwiększa aktywność antyoksydacyjną i zawartość fenoli.

Chung-Sang Kim, doktor nauk medycznych, wyjaśnia, że kiedy nasiona lub ziarna kiełkują, stają się bardzo podatne na działanie wirusów, bakterii i owadów. Powoduje to, że wytwarzają one różne substancje chemiczne zwane fitoaleksynami. Te substancje chemiczne zapobiegają rozwojowi mikroorganizmów.

Chung-Sang Kim badał to zjawisko z czosnkiem i stwierdził, że kiełkujący czosnek miał wyższą aktywność antyoksydacyjną w ciągu pięciu dni w porównaniu ze zwykłym czosnkiem. Dodatkowo składał się z wielu innych korzystnych substancji.

Badano ekstrakty z kiełkującego czosnku i stwierdzono, że chronią one komórki przed różnego rodzaju szkodliwymi substancjami. Tak więc badanie wykazało, że kiełkowanie jest użytecznym sposobem poprawy właściwości czosnku.

Tak więc kiełkujący czosnek w zupie może być bardzo korzystny dla zdrowia. Nadal możesz korzystać z dobrodziejstw świeżego czosnku, a gdy wykiełkuje, wykorzystaj go również.

Następnym razem, gdy znajdziesz kiełkujący czosnek nie wyrzucaj go. Skorzystaj z niego i zawsze bądź zdrowy!

Główne zdjęcie: all4soul.com