Fabuła słynnego dzieła Szekspira „Romeo i Julia” może być zmyślona. Nie powstrzymało to jednak setek tysięcy romantyków od wyruszenia do Werony, aby zobaczyć balkon Julii, pod którym legendarny Romeo wyznał swoją miłość. Prawie każdy, kto odwiedza miasto, uważa za swój obowiązek zobaczyć jeden z kultowych zabytków Werony. Nie przeszkadza nawet fakt, że to typowa atrakcja turystyczna, gdyż żadna Julia nigdy tu nie mieszkała... Tak zwany Casa Di Giulietta, czyli dom Julii, w rzeczywistości należał do rodziny właściciela domu hazardowego Cappello.

Dom został zbudowany w XIII wieku. Na ścianie nadal można zobaczyć herb rodzinny. W 1667 roku budynek, wraz z wieżą, która nie zachowała się do dziś, został sprzedany przez członka rodziny Cappello, a następnie kilkakrotnie zmieniał właścicieli.

foto: turba-urba.org

Tak wyglądał stary budynek pod koniec XIX wieku:

foto: turba-urba.org

Dom był w złym stanie i zarośnięty bluszczem, kiedy miasto kupiło go na początku XX wieku i postanowiło zmienić go w Dom Julii. Wykorzystano w ten sposób podobieństwo nazwisk prawdziwego właściciela Cappello i postaci Capuletti w dziele Szekspira.

foto: turba-urba.org

W 1936 roku, po premierze filmu „Romeo i Julia” George'a Cukora, rozpoczęto renowację starego budynku. Dodano okna i drzwi. Ostatnim dodatkiem był słynny balkon, który został zmontowany z elementów siedemnastowiecznego sarkofagu i umieszczony na ścianie specjalnie po to, by budynek pasował do fabuły dzieła. Wnętrze zostało odrestaurowane znacznie później, w latach 90. ubiegłego wieku, ale dzięki jego autentyczności można sobie wyobrazić, jak żyli mieszkańcy Werony w tamtych czasach. Właśnie w ten sposób powstała atrakcja turystyczna, która z roku na rok przyciąga miliony odwiedzających.

foto: turba-urba.org

W latach 40. XX wieku zrekonstruowany budynek wyglądał już następująco:

foto: turba-urba.org

Ceramika, obrazy i meble będące autentycznym elementem epoki nie należały ani do Cappello, ani do wymyślonej rodziny Capuletti.

foto: turba-urba.org

Na dziedzińcu stoi brązowy posąg Julii, którego prawa pierś jest jaśniejsza niż reszta rzeźby. Ależ oczywiście - miliony rąk polerują ją od dziesięcioleci! Uważano, że przynosi to szczęście w związku małżeńskim. Nikt nie wie dokładnie, kiedy powstała legenda, ani kiedy posąg został postawiony, ale tradycja stała się tak popularna, że oryginalny posąg został stosunkowo niedawno przeniesiony do muzeum na przechowanie, a na jego miejscu stoi teraz replika.

foto: turba-urba.org

Wszystkie ściany i drzwi są pomalowane wieloma graffiti i pokryte miłosnymi karteczkami. Jednak w ostatnich latach władze coraz częściej zaczynają reagować na takie przejawy uczuć.

foto: turba-urba.org

Adres domu Julii to Via Cappello, 23, 37121 Verona.

Główne zdjęcie: turba-urba.org